jdi na obsah

NARAKA festival

flyer

indoor
07.06.2024 - 09.06.2024
ᚭ ᚮ Raketová Základna Bratronice, Czech rep. ᚭ ᚮ
GPS 50°3'31.522"N, 14°0'39.485"E

DJs

Deco

☫ NatarajArt
https://www.facebook.com/...

☫ Psy.cho's Nest
https://www.facebook.com/...

☫ Fractal Bandits
https://www.facebook.com/...

☫ Studio Mrtvý Svět
https://www.facebook.com/...

☫ Alienjedna
cybernetic.cz

Info

❂ Unique postapo location
❂ Dirtybay extreme psychedelic stage
❂ Hell Hole tekk/tech stage,
❂ Infernal backstory & deco concept
❂ Ritual
❂ Land art
❂ Psycare
❂ Veg & nonveg food
❂ Shops
❂ Tearoom
❂ Free camping
❂ Free parking
❂ Workshops

=== CZECH ===
Přijmi pozvání na Naraku, festival pojmenovaný podle buddhistického pekla. Proč tě zveme do pekla? Protože věříme, že ze všech náboženských světů, právě v něm hraje ke karmickému utrpení duší ten nejtemnější a nejpřísnější beat!
Duše v Narace trpí stejně tak, jako bys trpěl u poslechu Evy a Vaška. U nás ale trpět nebudeš. My víme, že TY potřebuješ beat rychlej a basový linky tvrdý a řezavý.
Proto s náma otevřeš bránu pekla a společně projdeme do říše temnoty! V ní tě čeká nekompromisní hudební nářez, kde se melodický linky jako pokřivený úšklebky démonů stočí do jedinýho šílenýho fraktálu, plnýho ostrejch tesáků, který se ti zakousnou do mozku a už tě nepustí.
A ty se budeš modlit, že to nikdy neskončí! Stejně se z kokaofonickýho bludiště Naraky nevymotáš dřív jak po rozednění. A víš proč? Protože k tomu všemu naší černou mši pořádáme v areálu Raketový základny Bratronice, kde Apokalypsa je už dávno za tebou! Její trouchnivějící bunkry, rezavý káry a zarůstající chajdy jsou prostředím, odkud se vydáme ještě hlouběji do temnoty! Hřejivý, léčivý temnoty…
Ve stínech Naraky totiž projdeš očistou. Rychlý údery beatu z tebe otlučou všechno zbytečný a nepotřebný, šílený synťákový linky rozpálí tvoje neurony do ruda a basový riffy z Tebe vytlačí všechno, co chceš nechat za sebou. Připrav se na šílenej mix darkpsy, forestu, hiteku, psycoru a techna.
V tanci s démonama z pekel bude tvoje duše očištěná, tvoje srdce posílený a ty dojdeš poznání sebe sama tak, jak opravdu jsi. Ne tý masky, která ti umožňuje přežít svět tam venku. Uvědomíš si, že tohle peklo je ve skutečnosti ráj a svět tam venku jen Dharma, kterou do Naraky musíš projít. Tady jsi doma! Vítej v Narace. Naší démoni se na tebe těší !

=== E N G L I S H ===
Accept this invitation to Naraka, a festival named after the Buddhist hell. Yet… why on earth would we invite you to hell?
Simply, because out of all the religious and spiritual realms, hell is where your soul is immersed within a soundscape cloaked by the darkest and strictest beats of karmic suffering.
The souls in Naraka suffer just as you would suffer while listening to Barbie girl. Although, you won't suffer with us. We know that YOU need a fast beat with hard and piercing basslines.
So, come along and open the gates of hell, and together we will enter the realm of darkness! An uncompromising musical onslaught awaits you, where melodic lines twist, like twisted grins of demons into a single insane fractal, full of sharp fangs that will sink into your brain and never let go.
You shall pray for it to never ends! You won't escape from the cacophonic maze of Naraka until dawn breaks. And do you know why? Because our black mass is held in the former Rocket Base of Bratronice, where nuclear apocalypse was short at hand! With decaying bunkers, rusty cars, and overgrown shacks, it provides the ideal environment from which we will delve even deeper into darkness!
In the shadows of Naraka, you will undergo a purification, deep in an embrace of a comforting, healing darkness.... The rapid beats will drum out everything unnecessary and superfluous from you, the crazy synth lines will heat your neurons to the core, and the bass riffs will expel the redundant vestiges of your soul.
Prepare yourself, for a wild mix of darkpsy, forest, psycore, and techno. In the dance with the demons from hell, your soul will be cleansed, your heart fortified, and you will come to know of real yourself with all your masks peeled off. This ritual will shed all the layers that permit coping with the outside world. You will realise that this hell is genuinely paradise, and the world outside is just Dharma that you must swallow in Naraka. This home is yours to grasp!
Welcome to Naraka. Our demons are already anticipating your arrival!

Entry

https://www.book-tickets.cz/index.php?page=bookticket&event=113&fbclid=IwAR2SoIxPKnXfDBEtdSb_FgeoAxc2sZoF-3pjk5yKILAHm2p1fii3ARdM-7k

Terezak