jdi na obsah

Parasense album review

PARASENSE
Parasense
(AciDance records - 2001)

Parasense patří zatím asi k největším úspěchům ruské trance scény, čehož důkazem je i jejich "první" album Parasense vydané u zatím poměrně neznámeho řeckého labelu AciDance. První v uvozovkách, protože na kontě mají ještě album Krakatot, které vyšlo pouze jako kazeta na ruském labelu SunTrance.

Snad je budou následovat i další ruské projekty jako např. In R Voice nebo Fuzzion, kterým už také vyšlo pár tracků na singlech nebo různých kompilacích u britských psy-trancových labelů.

Hlavním pojítkem těchto projektů je hlavně specifický zvuk hodně inspirovaný technem, které je ovšem vyvažováno experimentováním se zvuky i tradičním trance postupy.

A nejiné je i tohle album. Progresivní psychedelic trance s průbojnou techno rytmikou, ve které naštěstí ještě slyšíte psy-trancový vliv. Píšu naštěstí, protože mnoho současné produkce naprosto ztrácí ten základ celé psychedelické taneční kultury - vibraci. Parasense se těchto prvků drží, i když u některých tracků už do techno podkladů spadli skoro úplně.

Tohle album je určené spíše pro taneční parket než pro domácí poslech. Skladby o rychlosti v rozmezí 142 - 150 BPM, podpořené množstvím řezavých zvuků, ruchů a skřeků, energickými goa linkami a mnoha samply posbíranými v našem a možná i jiném světě. U některých tracků lze hovořit i o určité monotónosti, což může být pro někoho plus a pro jiného zase mínus, ale z pohledu celého alba je tam bohatství zvuků a melodičnosti ještě dostatek.

Parasense určitě patří k tomu lepšímu, co se na současné světové psy-trance scéně dá najít. Jdou hodně dopředu, co se týče rytmiky a podkladů, používají neotřelé zvuky a ještě úplně nezapoměli, kde jsou kořeny současného zvuku psy-trance a to je věc, které já osobně si cením.

21.03.2001 | cymoon | magazín