jdi na obsah

Interview s Perplexem / Hedonix

Hedonix patří u nás asi k jediné agentuře, která pořádá vetší akce v psytrance stylu. Vyzpovídali jsme proto VJ Perplexe, který patří ke spoluzakladatelům a zároveň k vedoucím členům celého sdružení.

Čau Perplexi.

Co vůbec vedlo ke vzniku Hedonixu a jak to celé začalo?
Začalo to náhodným setkáním s Ondřejem (Prenatalem) na jeho chalupě v Českém ráji, kde se konal soukromý dýchánek v ozvučené stodole. Nebylo to ještě o psytrancu (neměl jsem o něm tehdy tušení), ale o zajímavých lidech, elektronické muzice a nádherném prostředí. Jelikož jsem tou dobou měl již sbírku vlastních opticky aktivních hračiček s sebou, k všeobecné potěše se akcička spestřila o pár ujetých nápadů, které tam nikdo neočekával. Akce se o týden později opakovala a na to jsem se již řádně vybavil. Mimojiné poprvé přitáhl i vypůjčený videoprojektor a na vrata stodoly promítal sestříhané sekvence ze života podivných zvířat a rostlin. Ze svých cest do Moskvy jsem měl s sebou i Incognitovy nahrávky z rádia, které již obsahovaly prvky goa a psy a které měly na přítomné obzvláště zajímavý účinek. Při své následné cestě na východ jsem se tedy s Andrejem sešel a domluvil návštěvu Prahy. Hrál tehdy na malé akci v Korzáru a brnknul si i v Roxy. Zajímavý účinek to mělo i tam a tak se domluvila samostatná party na Zenu 3/2000, která nás nepřímo vrhla do promotérských aktivit. Bylo to sice ještě v okázalém "roxy" stylu, ale do chilloutu jsme tehdy přizvali hrát i Sonic Distortion, kteří se u nás již nějakou dobu výhradně psytrance věnovali. S Ondřejem nás spojovala ochota jít do podobných věcí přímo po hlavě, což se časem ukazalo být pro oba i celkem "výchovně" iluzorní. V té době jsem měl ještě slušné občanské zaměstnání (a relativně dost prostředků na experimentování) a zárove’n čerstvě ukončené studium na Přírodovědecké fakultě. Hedonismus byl o tom, že jsme si dělali to, co nás maximálně bavilo a chtěli to zprostředkovat i ostatním. Postupně nás klasický klubový život ala Roxy a Human Traffic přestal zajímat a propadli jsme psychedelii (která mě ovšem nehledě na akustické formy zaujala již dávno před tím, biologie i fyzika je mimochodem celkem slušný psy vědní obor, o mé oblíbené neurofyziologii ani nemluvě).

Co si myslíš o současné taneční scéně v ČR? Vyhovuje ti současný boom, kdy na party chodí opravdu každý, nebo vzpomínáš na ’staré dobré časy’?
Jelikož jsem dříve na party moc nechodil, nemám až tak moc na co vzpomínat. Před elektronikou jsem poslouchal nejvíc 60. léta (Doors, Jethro Tull), jazz, etnickou muziku a ještě před tím non-kotlíkářskej folk (Merta, Nerez, Dylan,..). To, že dnes na party chodí skoro každý je spojeno se všeobecnou komercionalizací taneční scény a lehkovážným přístupem čerstvě plnoleté generace k psychotropním substancím. Na skutečné party s free atmosférou zas tak moc lidí nechodí... Na masových akcích převládají v lepším případě mončičáci a neodolatelní ulízaní , v horším případě nezdravě vypadající a pomatení.

Psy trance byl donedávna v naší taneční scéně dlouho opomíjen, lidé prakticky nevěděli, že něco podobného existuje. Myslíš, že je šance vytvořit zdravou psy scénu v současné době, kdy všude ve světě už jsou o několik kroků dál a u nás je většina lidí zvyklá na techno nebo d’n’b?
To máš bohužel pravdu, historicky jsme v tomhle dost pozadu, stačí se zajet podívat do Piešťan, kde obzvláště akce Cosmic Dance vytvořily tu pravou psy- komunitu, která se tady objevuje až poslední dobou. Podle mě je obliba techna i DnB daná částečně ortodoxní oblibou vinylových mixů, které dávají Djovi možnost se aktivně předvést, což je v psytrance až druhořadé. Dalším aspektem je i chemoreceptivní stránka věci (např. zhoubná perníková epidemie poloviny 90. let). Věřím ale, že se fraktálově blýská na lepší časy. U nás je (např. narozdíl od Ruska či Slovenska) psytrance komunita více vázaná na internet (souhlas s Ferrytem), a proto největší událostí roku je bezesporu zprovoznění skutečně vychytané www.psytrance.cz

Jak se díváš na ve svetě běžnou vyčleněnost psytrance oproti zbytku taneční scény. Myslíš, že psytrance je natolik odlišná kultura, že nemůže koexistovat s jinými druhy taneční hudby?
Rád bych věřil, že psytrance je pro posluchače náročnější a tudíž se jeho obliba vyhýbá intelektuálně "většinovému" publiku. Také vyžaduje mnohem angažovanější přístup a stabilnější psychiku, takže to není v žádném případě pouze relaxační záležitost. Navíc má příznivec psy problémy s poslechem většiny ostatních (podle něj měkkých a nudných) hudebních stylů, což ho zákonitě oproti "zbytku" vyčleňuje. Ideální koexistenci vidím např. s jazzem, etnickou či vážnou hudbou, to ovšem nejsou taneční styly.

Co se ti líbí v současném novém stylu psy trance. Je známo, že lidé se dnes dělí na dva tábory. Jedni s nadšením sledují vývoj směrem k temnější a čiré psychedelii, ti druzí spíše se slzou v oku vzpomínájí na staré goa trance postupy a skupiny jako Astral Projection nebo Man with no Name. Kam patříš ty? :)
V noci mám rád ostrou psychedelii ala Parasense a Cymoon massox, po ránu goa a melodičtější věci, to je myslím pochopitelné. Snad je můj vkus patrný i z výběru djů na našich akcích, obecně chci dávat průchod mnohotvárnosti současného vývoje a věřím, že základem je osobnost Dje, který s lidmi umí komunikovat. Tudíž vhodně zakomponovaná stará pecka je vždy užitečnější než necitlivě protlačená superpsychonovinka. Z klasiky mi sednou např. Double Dragon, IM, Hallucinogen nebo Cosmosis (atd., je toho strašně moc). Astraly ale např. už příliš neposlouchám, to je fakt.

Jaký máš názor na české psy dje? Máme tu víceméně Sonic Distortion a pár DJů, kteří hrají pod hlavičkou Hedonixu :)
Sonic Distortion je chtě nechtě kvalitka a zkušenost, navíc vývoj sledují a mají pořád něco nového - to je myslím slušný základ. HedoniX Djs (už ani nestíhám sledovat, kdo všechno se za ně považuje) a celá řada začínajících nadšenců je přínosná věc, ale je tu omezení v dostupnosti kvalitní muziky. Čím víc Djů, příležitostí ke hraní a čím víc kvalitních zahraničních hostů na akcích, tím samozřejmě lépe. Ideální jsou rodinné akcičky na více dní , kde si mohou Djs vzájemně poradit. Hodně se těším na české autorské počiny (nejen Rawe už něco slušného kutí) a první psy-studio, které by bylo otevřené širší základně. Celkem by bodla nějaká dotace od ministerstva kultury :)

Návštěvníci parties si jistě všimli skvělých videomixů, kterými vyrábíš příjemné halucinogenní prostředí na party. Jak jsi vůbec přišel na to dělat VJe a kolik takový equipment vůbec stojí?

:)) Videomixy.. - tak to mě moc baví, velká část lahůdek je svým způsobem náhoda, základem je materiál, který si již léta pro vlastní potěchu shromažďuju. Je to návyková věc, stejně jako Djing, navíc v psychedlické atmosféře dost podněcující, dá se tím vyjádřit hodně věcí. Pořád je to ale fušeřina, delší dobu se chystám něco systematičtějšího zplodit na PC, ale musel bych se do toho na pár týdnů zcela ponořit (dřív nebo později to ale udělám). Kdo máte jaké grafické výtvory, videa, prográmky, vše uvítám ! Výbavička, i když mám tu nejlevnější možnou, stojí hodně (200tis. minimálně), v tom je asi problém nepoměru Vjů k Djům, ale zaplať pb za to, že jsem na to ve své době měl. Ostatní partičky, které se Vjingem zabývají a mají kvalitní techniku jsou díky fin. náročnosti v permanetním výdělečném zápřahu, což by mě asi brzy unavilo. Moc rád bych si ale někdy natočil alespoň krátký psy-filmík s vlastním skrzsměrně propleteným, ale promyšleným dějem. Pár scénářků mám, ale sám se k tomu nedokopu.

V poslední době probleskly nějaké zprávy, že Hedonix už není to co býval, respektive že Perplex Hedonix a Hedonix Cyber Hippie group jsou víceméně dva nezávislí promotéři. Jak to tedy vlastně je a co plánujete do budoucna?
HedoniX není to co býval a je to dobře. Prošel svým vývojem a dnes jsou tu skutečně 2 ideově nezávislé subjekty, které se ale vzájemně podporují. Každý z nás (tj. PerpleX/Prenatal) jsme měli celkem záhy vlastní ambice, až nakonec došlo k přátelskému a spontánnímu rozdělení federace, což bývá u dvoupólových formací myslím běžné (narozdíl od triumvirátů typu SD, trojjediností všeho druhu atd. :) Mé směřování je dané dosavadními samostatnými akcemi (loňské Shakti, letošní Parasense a Psylobit). "Cyberhippie group" bude asi stavět na pravidelných akcích v Lucerně, které věřím, že se stabilizují na slušné a soběstačné úrovni s možnostmi návštěv zajímavých zahraničních hostů... Osobně mám ale pocit, že většina akcí je tak trochu produktem "psytrance.cz", stínového cyberpromotéra, kterému tímto děkuju za zájem a prostor k rozhovoru.

Díky za tvůj čas. :)

(S perplexem rozmlouval t-man)

04.08.2001 | Miro t-man | magazín