jdi na obsah

Čím víc nahlas, tím víc Adidas

Obrázek

Možná máte opravdu rádi hudbu s názvem psytrance. Ale ještě o malinký kousek více máte rádi své uši. Proto na některých akcích (ať už v klubech nebo na openairech) trpíte z důvodu fenoménu, který nazývám "čím víc nahlas, tím víc Adidas".

Nebudeme se zde pokoušet analyzovat, zda promotéři / zvukaři / DJs / návštěvníci mají v průběhu času již poškozený sluch a tedy za normální intenzitu zvuku považují takovou, která postupně způsobuje poškození sluchu i ostatním. Stejně tak se nebudeme pouštět do rozboru toho, že mnohdy je ozvučení či akustika klubu nekvalitní a je to tedy možná doháněno právě hlasitostí.

"Noste špunty a nelezte do první řady na koncertech, radí hudebníci s chronickým tinnitem":
https://wave.rozhlas.cz/n...

Že to není legrace vám přiblíží psytrance DJ Psyrix, s jeho svolením převzato z tohoto FB postu:
https://www.facebook.com/...

"Tinnitus je poradna mrcha, jedinou moznou ochranou jsou spunty. Jestli chces na party i neco slyset, doporucuji spunty na miru, nejdrive si na usnim nechas udelat odlitek a potom to posles firme, ktera se vyrobou techto spuntu zabyva. Ja osobne pouzivam ER15 (coz je oznaceni15dB filtru) Filtr je nastaven tak, ze propousti frekvence kolem inteligibility lidskeho hlasu a snizuje frekvence ktere maji nejvice energie a nici sluch. Spunty ktere mam, mi umoznuji slyset silu a citit vibrace velkych soundsystemu a zaroven byt v pohode jako v obyvaku co se nebezpeci tyce. Na zacatku si na to musis zvyknout, protoze ti trosku vadi, ze uz to neni takovej narez jako bez nich, ale jak si zvyknes, tak je to pohodicka a pocit ze si chranis sluch je k nezaplaceni.
Pokud jiz Tinnitis mas, tak doporucuji psychoterapii a naucit se s tim zit, sance ze se z toho dostanes je minimalni, spise to ma tendenci se zhorsovat. U me, pokud se to rozjede hodne, funguje generator White Noise, ktery mi to dost zastavi a potom se rozjede mene hlasite. Taky si muzes nastavit oscilator na frekvenci kterou slysis v uchu a muzes si hrat s posilani vlny opacne faze, neco to dela, obcas vic obcas min. Taky si muzes lehnout do vany a zkouset byt pod vodou a hrat si s tzv. Valsavuvým manevrem, ktery pomaha otevřít Eustachovy trubice: ucpi si nos a foukni, pusu mej zavrenou a rty drz u sebe. Tohle jsou veci ktere delam ja. Tinitus uz mam asi 15 let a dost dobre jsem si s tim poradil (tuk tuk) a dokonce s tim muzu i hrat."

Samozřejmě by bylo skvělé, kdyby se tohoto volání organizátoři chytli a začali v tomto směru své posluchače vzdělávat v rámci nějakého info textu (klidně tohoto) přihazovaného k jimi pořádaným akcím. Zcela hrubě odvozuji, že pokud se na parketu dorozumíte s člověkem stojícím vedle mluvou, je to ještě ok.

Přidám storku z nejmenovaného pražského klubu:
Psytrance akce, čas kolem půlnoci. Lidé tancují, hudba valí. Ale...najednou valí nějak moc. Lidé si zacpávají uši, někteří odcházejí z parketu nebo i z klubu. Bolest přetížených bubínků cítím i přes špunty a tak se také vydávám pryč od zdroje. Na chodbě vidím kluka, o kterém tuším, že je místní zvukař. Přijdu k němu, pozdravím ho a říkám mu, že hudba je nějak mega-nahlas. Odpoví:
"Ahoj! Máme skvělej zvuk, viď ! Ale co že jsi říkal...já mám už delší dobu něco s ušima."
Konec příběhu ;)

Pokud nechcete řešit speciální špunty (jsou ideální variantou), tip níže. Já špunty pravidelně ztrácím nebo rozdávám na akcích, ale pro někoho by to mohla být i doživotní zásoba ;) Pokud by odkaz v budoucnu nefungoval, zkuste někde pohledat "earplugs 1000 pcs".
https://tinyurl.com/4xda6hm4

Ale místní bipedální biologická platforma "člověk" se vyvíjí. Stejně jako začalo být cool nekouřit cigarety místo jejich kouření...:
Doctors smoking ads
https://tinyurl.com/3tje83k6

...věřím, že v budoucnu začne být cool mít na indoor/outdoor akcích vybalancovanou hlasitost. Čímž v tomto případě pojem vybalancování neznamená, že mjůzik hraje potichu. Tedy díky těm promotérům, kteří bývají v tomhle směru cool už teď ;)

UPDATE 17.04.2024:
- odkazy na FB thready (tipy na dostupné špunty, další zdrojové odkazy o tinnitusu,..):
https://tinyurl.com/ahyemy4u
https://tinyurl.com/4pj8sjes
- byla nadhozena otázka, jestli ony pěnové špunty používám celé, protože se nevejdou pořádně do ucha ;) Špunty ostrým nožem půlím a používám část se širší základnou. Míru hlasitosti pak adjustuji povytažením.

Štěpán Kotouč (http://Gondaria.com)

15.04.2024 | gondar | magazín