jdi na obsah

XV KILIST - Interview

Kdo je XV Kilist?

To je Kilian Horvath, který pochází přímo ze země sýrů a hodinek. Před 4 roky jsem začal skládat elektronickou hudbu a společně s Ramonem (DJ ...

Kdo je XV Kilist?

To je Kilian Horvath, který pochází přímo ze země sýrů a hodinek. Před 4 roky jsem začal skládat elektronickou hudbu a společně s Ramonem (DJ Rocco) jsme vybudovali pěkné malé studio. Náš první label se jmenoval "Traktor Schallabor" a vydal první 12" XV Kilist "Metto & Linse". Udělali jsme jen 300 kopií. Na konci tohoto roku bychom chtěli vydat další singl, možná další XV Kilist, možná nějaký jiný projekt. Spousta přátel začala dělat muziku, například projekt "Paste", o kterém uslyšíme v budoucnosti mnohem víc.

Kolik ti je?

9. června mi bylo 23.

Co znamená XV?

To nemá žádný význam. Když jsem v roce 1995 poprvé hrál, každý byl DJ, ale já jsem byl vždycky více s kapelou. No a tak jsem si pomyslel něco takového: "Já nejsem DJ, já jsem XV". Znáš to, byl to čas vnitřní revoluce :-)

:-)) OK Jak jsi se vlastně dostal k psy-trance music?

Viděl jsem to v televizi! A pak jsem si to objednal! (:-)) Ne vážně, já opravdu nevím. V té době, kdy jsem začal chodit na technoparties byly ty akce samy o sobě něco nového. Opravdu nevím, jak jsem se dostal právě k tomuhle.

Jaká je veŠvýcarsku psy-trance scéna?

Spousta mladých lidí začalo pořádat parties. Každý víkend se u nás konají alespoň 3 akce, ale bohužel ne všechny z nich jsou dobré.

Jak by jsi popsal svůj styl?

Tak to nejsem ten správný člověk, který by ti měl odpovědět. Měl by jsi se zeptat nějakého hudebního experta, protože já na styly nekoukám. Dneska se vše prolíná. Měl bych si položit nějaké meze. Možná se za 5 let vrátím ke kapele nebo taky budu dělat něco jiného, kdo ví.

Udělal jsi velký pokrok za krátkou dobu. Jaký na to máš názor?

Já se cítím jako šťastný kluk, který "to" může dělat. Snažím si to užít a ještě jsem na sobě necítil žádné tlaky. Já žiju v zemi, kde je pouze 5 000 000 lidí. Je to tu klidné. Možná jsem si ani nevšimnul.

Jak moc je to "live", když hraješ?

V podstatě si nemyslím, že je tahle otázka důležitá. Všichni umělci dělají muziku a náhle dostanou kontrakt. Brzo na to budou mít hodně příležitostí na hraní, ale nikdo vlastně neví, jak udělat své vystoupení, protože existuje miliony způsobů, jak se to dá dělat. Myslím, že většina live actů chce hrát "více" live, když zjistí, jak to vlastně chtějí dělat.
Já to dělám tak, že hraji všechny samply jako bicí a basové linky ze stop na hardisku, zatímco syntetizátorové party jsou řízeny sekvencerem. Sekvencer je synchronizován se stopami na hardisku.
A co je vlastně live na live actu? Pohyby prstů? Nebo živé hraní? Vždyť je to live "act", ne live koncert! Je to představení elektronických zvuků. Můžeš to dělat jak chceš.

Kdo tě nejvíce ovlivnil?

Moje hudba obsahuje mnoho vlivů. V poslední době jsem slyšel hodně desek a já si vždycky pamatuju ten track, ale ne jeho název. Možná inspiraci získávám, když spím. Právě jsem byl na týden v Kodani a teď jsem udělal výborný track, který je plný nových inspirací.

Jaké vybavení používáš?

Moje studio je malé. Musím vydělat pár miliónů a koupit si plně vybavené studio ;). Používám Mac G3/400, Soundtracks Topaz desk, Virus, Yamaha AN1x synth a sampler AKAI S5000. Všechno nahrávám přímo na DAT, potom do počítače a pak na CD.

Máš ještě nějaké další projekty?

Ne, ale nějaké přijdou určitě příští rok, asi s nějakými mými přáteli.

Čeho chceš dosáhnout prostřednictvím tvé hudby?

To na mě nezáleží. Já jen sbírám zvuky, skládám je dohromady a vytvářím něco "pohyblivého", cokoliv. Říkáme tomu hudba.

Podle ANTIho je tvůj singl Kanta/Gumi jedním z nejúspěšnějších singlů na jeho labelu Spiral Trax. Co si o tom myslíš?

To je příjemné. Anti má dobrý label. On se snaží vydávat pouze věci, které se mu líbí. Když jsem dokončil Gummi, tak jsem pak udělal track se jménem Strom a ten brzy vyjde na nové MDMA kompilaci. Je to můj první track, který opravdu hýbe tanečním parketem. Ale Gummi měl mnohem lepší zvukovou kvalitu. Anti mi řekl, abych udělal další skvělý track a najednou tu byl Kante. Ještě mezitím jsem udělal Gurgel, který teď také vyjde na první kompilaci u Spiral Trax.

Kdy a kde vyjde tvůj příští singl?

Někdy kolem září vydám na Spiral Traxu svoje první album.

Co děláš, když neděláš muziku?

Posledních 6 měsíců nedělám nic jiného než muziku a hraju na parties. Občas se kouknu na video. No ale hlavně teď mám 4 dny psa. Je to malý pirát.

Přemýšlíš o spolupráci s nějakými dalšími kolegy?

Jestli si najdu čas, chtěl bych něco udělat s Philippem. Chtěl bych taky odjet alespoň na dva týdny do Kodaně a zkusit tam něco udělat.

Se kterým tvým trackem jsi nejvíce spokojený?

Philistine, jedna z mých třech nových věcí.

Jaký je dle tvého názoru nejlepší psy-trance track, který kdy byl vydán?

Ten můžeš slyšet ráno, když jsi strávil celou noc s hlasitou hudbou v tvých uších a pak z té party vypadneš do lesa.

Převzato z Psychedelic Chaishop
thanx to Envelope Generator for help :-)

16.03.2001 | cymoon | magazín