jdi na obsah

Slunce nad Samothraki

"THE EVENT OF THIS SUMMER"

31.8.-2.9.2001

Místo konání: Pláž a přilehlé lesy na Samothraki, malém ostrově v severovýchodním Egejském moři. Atmosféra i stratosféra připomínaly to, co se pokoušeli znázornit tvůrci filmu Pláž, akorát s účastí nejlepších psytranceových hvězd současnosti, který měly pro své vystoupeni někdy jenom hodinku a půl, protože pak zase hrála jiná hvězda, … pláž, moře, hory, pětatřicet stupňů, přijatelný ceny, fullmoon, acid, zasvěcenci, šašci a freaci z celého světa, jinými slovy travelerskej ráj. Skoro by se dalo říct, že to tam bylo možná ještě dokonalejší než v samotném Goa.

Ostrov je zdařile odtržen od civilizace, což využívala ta část koupajících, kteří si doma zapomněli plavky. Pyšní se nejvyšší horou ze všech řeckých ostrovů FEGARI (Měsíc), na které kdysi vysedával sám Prométheus a která přímo z moře dosahuje výšky Sněžky. Jako každá psytranceová akce i tato musí mít trochu své magie, zde je to Svatyně kultu Velkých bohů, který je dodnes opředen tajemstvím. A MOŘE!!! Průzračně čistá voda, příjemně teplá, ale zároveň parádně osvěžující po vyčerpávajícím tanečním výkonu. Také spousta vodopádů, na něž nám ale pro nabitý line-up nezbyl čas.

Cena pro ty, co si zarezervovali lístky jiz v červenci a jsou z východní Evropy byla 30 USD. Na ostrov se dalo dostat samozřejmě jen lodí, což způsobilo zpočátku trochu balkánského zmatku a nervozity. Vliv nedaleké Asie byl v organizaci patrný :-)i když dělali, co mohli. Z přístavu nás v pátek odvezli autobusy do 15 km vzdáleného kempu se vším vybavením, který jako by byl postaven pro nápor min. 4 000 lidiček. Dalo se zde zdarma kempovat celý týden a vše, včetně pitné vody a sociálního zařízení, obchodů, stánků, čajoven bylo až překvapivě funkční a čisté, což při festivalech tohoto typu a rozměru není vždy samozřejmostí. Stanovalo se v chládku ve stínu stromů. Někteří ladili formu již od středy, kdy se tu a tam ozval zvuk bubínků či hudba z kazetáku. Akce sama vypukla v pátek večer a to na obou podiích. Hlavní úderné podium bylo na louce u oblázkové pláže s výhledem na horský masív, asi o 500 m dále druhé, ambientní v krásně psychedelicky vyzdobeném lese.

Užít si vystoupení všech zúčastněných hvězdných seskupení a zároveň vyšetřit i trošku času pro spánek bylo poměrně náročné, ale když víte jak na to, no problem. Ostatně únava rozhodně nebyla něčím, čím by bylo hodno se zabývat na takovém místě a navíc se dala řešit “hybernací”
na pláži v době, kterou jste si sami pro odpočinek zvolili. Vstávalo se na ranní i noční směny, energie lidí byla nevyčerpatelná, že na place bylo pořád plno. Navíc se pořád nabízela spousta jiných činností - návštěva čajovny, flea marketu, druhé stage, koupání v moři v rytmu psytranceu, piknik na pláži, pivko, tabák, a podobné legrácky.

Co se týče hudebních vystoupení - sledovali jsme hlavně main stage a asi nemá cenu se rozepisovat kdo jak hrál. Jména hovoří za vše a podle počtu tancujících opravdu nikdo nezklamal. Nám se nejvíc líbili Koxbox, Huxflux a pondělní “uplifting” partička v tomto pořadí: Etnika, Max Lanfranconi, Dino Psaras, Tristan, Hallucinogen. Užít si nečekaně nasazené Total Eclipse, stejně tak jako afterparty (začala hodinu po skončení oficiální části festivalu pondělí - 23:00 a pokračovala prý minimálně do dalšího večera za účasti zhruba sto lidí) v podání koho jiného než izraelských vytrvalců, už bylo nad naše časové možnosti, ale možná je to dobře, protože delší pobyt na tomto místě by asi skončil házením pasu a letenek do moře.

Vzhledem k tomu, že akce se nečekaně protáhla až do pondělí, museli jsme ji bohužel opustit v nejlepším - za noblesních zvuků Hallucinogenu. Party po třech skvělých dnech ještě víc gradovala, takže jsme se po rozloučení se všemi kamarády a po pětiminutovce na sbalení všech věcí a stanu octli v autobuse do přístavu, kde jsme se najednou tak trochu rozbrečeli...a nevěděli proč.

Goarena & Babu Zorba

LINE-UP měl na starosti “Mister”, zasvěcenec a ostřílený aciddědek s ohromným drahokamem na hrudi, jehož věk a bizarní vizáž dávaly tušit, že stál v 60.letech po boku GoaGila při exodu hippies směr Goa:

Main Stage - LIVE CONCERT

TOTAL ECLIPSE (Izrael)
ETNICA (IT)
HALLUCINOGEN (UK)
HUX FLUX (SWE)
KOX BOX (DK)
LOGIC BOMB (SWE)
SLINKY WIZARD (UK)
THE ANTIDOTE (FR)
TRISTAN (UK)
QUANTASIA (GR)

Main Stage - Djs

DADO (FR), DIMITRI (UK), DINO PSARAS (UK),DINOS (GR), DOC (GR),DOMINIC LAMB (UK),ELIAS KAZIS (GR/UK),FRANK E (DK),GUS TILL (UK),JORDAN (GR),JOHN PHANTASM (UK),LOCO (GR),LORY (GR),MAX LANFRANCONI (IT),PAUL TAYLOR (UK),SERGE SOUQUE (FR),TRISTAN (UK)

Ambient Stage - LIVE CONCERT

ABATON (GR)
BLEND (GR)
CITIZEN (UK)
LOOP GURU (UK)
MINDFIELD (UK)
RED SEAL (UK)
RULES OF HYPOTHALAMUS (D/GR)
SOLAR QUEST (UK)
TAKI PERCUSSION (GR)
WEIRD CONCLUSION (UK)

Ambient Stage - Djs

808 STATE (UK),ALICE (UK),ARASH ATMAN (GR), BUSHAVA AZBUKA (FYROM),CM-DRACONIS (GR),COSMO NAUGHTY (UK),COZI (TOKYO/UK),DANIEL DE COURTELLE (UK),EDDIE PILLER (UK),GABRIEL LE MAR (D),GREY AREA (AUS),LOFI (GR),MERLIN (P),ODO (UK),PALE PENGUIN (GR),PETROS NIKOLAIDIS (D/GR),SAM@CHAISHOP.COM (D),STAVROS (GR),YOUTH (UK)

    15.09.2001 | prenatal | reporty