jdi na obsah

px Solaris - rozhovor s GappeQem

Jak dlouho skládáš muziku a jak dlouho psytrance ?

G: První skladba, kterou sem dokončil, byla celkem krátká věc pro dvě kytary. Hrál sem pět let klasickou kytaru a už předtím pár let folk. Tuhle skladbičku sem složil asi před sedmi lety. Psytrance skládám něco přes rok, i když sem nedávno zjistil, že první, spíš teda goa track, sem uplácal před tušim dvěma nebo třema lety, ale to sem ani nevěděl, že to je goa. Tehdy sem slyšel naživo Elektroterapiju a tahle srandička byla mojí reakcí na ně.

Mohl bys nastínit vývoj svého hudebního vkusu ?

G: Mohl:
1) FOLK, FOLK, FOLK (Brontosauři, Nedvjedi, Nohavica, Plíhal,...)

2) Rock, punk, metloš... (guláš)

3) Disco :))) (no řekněte, kdo si tím neprošel... i když uznávám, že je to celkem skok)

4) KLASIKA!

5) Trance (Paul Van Dyk,...)

6) JUNGLE, DRUMBASS!!

7) Jazz, Ethno, Ambient, TripHop,
Funky,...

8) DUB & REGGAE!!!

9) PSYCHEDELIC TRANCE!!!!!!!!!!

10) Techno mě nikdy moc
nebralo... :)))

Které trancové projekty se ti líbí nebo tě dokonce inspirují ?

G: Hodně moc si ulítávám na projektech jako je Talamasca, Mr. Peculiar (hodně móóóc), Double Dragon, Psysex, Parasense, Zerotonine (taky docela dost), Tromesa a na ostatní si teď nevzpomenu. Jak vidno, sou to samý známý ména, protože nic moc jinýho se ke mě nedostane.

Tvá první psytrance akce ?

G: Elektroterapija + Sonici v Tangu, ale nevim, esi se to počítá, páč sem tehdá vůbec netušil, vo co go. Pak byl Gagarin.

Tvá nejoblíbenější trancová party ?

G: Nevim proč, ale nejradši vzpomínám na Trolly. Ten večer před tim sme měli s naší kapelkou koncert na reggae festivalu někde u Český Lípy, takže sem dorazil až někdy kolem jedenáctý (což byl jeden z těch lepších případů - občas přijíždim na psy-akci třeba v půl druhý...) a byl sem nabitej energií. Ale vim, že kdybych mohl bejt v Protivíně tu druhou noc a nejen tu první, kdy mi byla fakt velká zima, tak by to byl Protivín. Bohužel sem musel jet na chatu pomáhat mamince okopávat řekvičky a sekat trávu... Taky by to mohli být Rastaliens, ale ten večer sme hráli s kapelkou na druhý straně Prahy a fakt to nešlo.

Hraješ v kapelce SM Lomoz, můžeš nám její tvorbu trochu přiblížit ?

G: Můžu. Je to stopro živá kapela se supr bubeníkem, supr basákem, supr kytaristo-klávesáko-zpěváko-kdovíčim a supr zpěvačkou. Moje maličkost hraje na klávesy. Stránky máme na adrese http://music.taxoft.cz/sm... . Sou tam i nějaký empétrojky ke stažení, ale nebral bych je příliš vážně, koncerty sou fakt daleko lepší. Hrajeme taneční muziku pro široké obecenstvo: drumbass, breakbeat, hodně dub, reggae, triphop, world music, nějaký tucky, ale všechno to sou písničky, i když to tak občas nevypadá... Všechno jsou to naše původní věci, i když si občas vypůjčujeme texty lidových písní a to nejen českých.

Prozradíš nějaké věci ohledně výrobních nástrojů svých psyvibrací ?

G: Výrobní nástroje mám dva: PC (AMD K5, 100MHz, 16MB RAM, SB AWE 64GOLD, HDD 2GB, IQ TYKVE) a virtuálně analogovej syntezátor YamahaAN1x. Na počítači prohánim Cakewalk a Sound Forge a Orangator a pár dalších prográmků a to je všechno. Žádný samplery (jen ten v kartě, kterej má 4MB RAMky), žádnej Reason, žádnej Buzz.

Co říkáš ostatním českým tvůrcům a jejich trackům ?

G: Nic moc sem zatim neslyšel, kromě Spacera, se kterym se známe pěknejch pár let, ten má zajímavý tracky, ale už sem od něj dlouho nic novýho neslyšel (!) a taky Mutant Star a od těch se mi něco líbí a něco ne, jak už to tak bývá... Jo a nesmim zapomenout na Gondara, ale od něj znám jenom tu s Návštěvníkama a musim říct, že už sem tyhle samply slyšel použitý líp a to od projektu Pulsar Dreamer, což je ten čtvrtý, i když nedělá jen striktně psytrance...

Oblíbená knížka, oblíbenej film ?

G: Dal sem se do zdolání Holdstockovy ságy o lese na Ryhopském panství (Les mytág, Lavondyss, Hloubení,...) a jsem nadšen. S filmama je to těžký. Já rád sci-fi, ale nejen to. Jedny z nejoblíbenějších sou třeba Kouř, Modrý samet, Matrix nebo Inferno.

Kam se chystáš v létě ?

G: Myslim, že na BOOMu nás bude z Čech hodně, jen doufám, že se tam nějak dostanu...

05.05.2002 | perplex | novinky