jdi na obsah

Parasense report

Na místo jsem dorazil ještě za světla, takže není divu, že se místo teprve připravovalo. Co mě docela zarazilo, byl ten obrovský prostor, který byl dekoracemi (jen částečně) ohrazen. Soundsystém byl namířený na východní cíp ostrova a po obou stranách se vlnila Vltava (po jedné straně se čas od času provlnil parník :-) ). Vedle nenápadného DJ pultu byly nataženy dvě masivní promítací plátna. Okolo všeho pak samozřejmě dekorace. Těch FluoroBotanics přivezli tuny, ale stejně jich mohlo být ještě o trošičku víc (nebo že by se někomu nechtělo zatloukat další tyče na pověšení ? ;-) ). Soundsystém dovezli Quadranti a řekl bych, že produkoval velmi vyvážený a kvalitní zvuk. Dále v nitru ostrova (tedy blíže ke vchodu) se nacházel chill-out, bar a jurta. Jurta bude stát naŠtvanici ještě další týden, ale teď sloužila jako backstage. Co mi dost skazilo náladu (ale zároveň to trochu chápu), byl fakt, že u vchodu do jurty stála gorila a vpouštěla jen lidi se žlutou páskou (tedy V.I.P.). Tohle dělení lidí na ty, co můžou a ty, co nesmí mi docela vadí a zkazilo mi to takový ten pocit svobody (přestože sem tu -píííp- pasku měl...). Tohle bylo poprvé, co jsem něco takového na party zažil a myslím, že by to šlo udělat i jinak.

Hrát začal Cymoon. Hrál typické startovací tracky, a ty mám hodně rád. Ještě ale nebyl čas. Bloumal jsem po place a koukal kolem sebe. S příchodem tmy se rozsvítila veškerá světelná technika a dokonce i lazer. Světelný park byl docela úchvatný, ale stejně mi to přišlo jako něco nadbytečného. Zbytečné pozlátko. Lazer je pěkná věc, ale pokud míří do lidí... no možná to je jen můj osobní problém.

Lidí pomalu přibývalo a první nedočkavci začínali pařit. Mám pocit, že se počítalo s trochu více lidmi. No alespoň nevznikala tlačenice :-). Po Cymoonovi naběhnul 2Leň. A celkem mě mile překvapil - bylo to dobrý! Lidí už pařilo docela hodně, ale mě se stále nechtělo, takže sem se šel rozložit do jurty. Tam jsem se trošku zakecal, takže asi tak tři hodinky nemám přehled, co se venku dělo :-). Doufám, že nic převratného... Pak nastoupili Parasense.

To byl šok. Bohužel hodně nepříjemný. Netuším, v čem byl problém, ale zvuk se výrazně ztišil, beaty se kopaly a o nějakém mixování nemohla být ani řeč. Nakonec to vygradovalo asi čtvrtminutovým výpadkem a to už jsem neunesl. Ke cti všech okolo nutno dodat, že se neozvalo jediné zapískání, nebo projev nesouhlasu. Když jsem asi po hodince přišel zpět, už to byli praví Parasense.

Pravý, nefalšovaný Parasenzácký zvuk. Drsné, minimální, ale přitom neuvěřitelně plastické a psychedelické zvukové koláže.Škoda, že se na místě neprodávalo jejich (relativně) nové album, mohl bych se odvolávat na skladby :-).

Parasense hráli dlouhý set. Dlouhý a drsný. Čas přestával být důležitý. Ani jsem se nedivil, že nad obzorem začíná svítat. Hodně dobrý zvukový výlet. Opravdu si myslím, že Parasense byli to nejlepší, co jsme u nás zatím mohli slyšet. Snad zbývá jen smutné povzdechnutí nad tím, že nehráli live-act. I tak se to dalo oznacit snad jen jedním slovem - MASAKR !!!

Kupodivu, kdo čekal, že s východem slunce Parasense vyměknou a začnou pouštět "morning", nedočkal se. Zůstali drsní od začátku do konce. Ráno sem se tomu musel smát. Pěkné nabourání psy-klišé. Stoupající slunce a ty nejdrsnější psychedelické zvoučky byly opravdu nezapomenutelný zážitek.

S ránem se také vypnuly všechny ty zbytečné nesmysly a už šlo jen o hudbu. Nastoupil Gavrila a trošku to zjemnil. Velmi příjemně a velmi kvalitně. Jsou v tom určitě léta dřiny :-). Na jeho prvním vystoupení u nás jsem nebyl, takže nemůžu srovnávat, ale byl to mazec.

Teď už bylo úplné světlo a sluníčko začínalo i hřát. Byl to nádherný pocit se koupat v jeho paprscích a zároveň se nechat masírovat zvukem. Lidičkové posedávali, polehávali a samozřejmě skákali. Půda byla suchá a trošku se prášilo. Hodně mi to připomínalo fotky z Boomu. Bylo to nádherný ráno.

Nenápadný týpek v černém byl RifRaf. Představitel psy scény z Austrálie se předvedl v nejlepším světle. Konečně zahrál (něco jako) morning a i technicky docela válel. Takové pohlazení na ráno (vlastně skoro na poledne :-) ). Vcelku dost lidí pařilo, vcelku dost jich neodolalo a pařilo na boso :-) vcelku dost si jich hrálo s různými hračičkami (míčky, kuželky, poi, sticky,....) a vcelku sem to místy docela nechápal. Open-airy už jsou takové ? Parádička !!!! :-))))))))))))

Tvho a Raw_eho jsem už bohužel moc nevychutnal. Přiblížil se čas odjezdu a vlak nečeká. Stihli jsme to tak, tak...

Co jsem slyšel, tak se hrálo ještě dlooooooouho a kdo přišel jen na to ráno, tak přesto neprohloupil.

Podle mě to byla velmi, ale opravdu hodně povedená větší akce. Lidé přišli v pohodě a nikdo snad neprudil. Opravdu jsem zvědavý na pražskou akci příští rok. Žeby tradice ?

31.05.2001 | Dron | reporty