jdi na obsah

Na kus řeči s Afrem z Bamboo element

Obrázek

Kermix Vám přináší další rozhovor ze série Na kus řeči, tentokrát s Afrem o projektu Bamboo element.

V poslední době jsme mohli vidět vaše 3D instalace z neobvyklého materiálu, bambusu. Jak jste se k tomu dopracovali?

Začínali jsme jako sítotisková parta Kredenc. Vymýšleli jsme designy na trika a tiskli je na různých akcích. Já jsem se ale už od začátku zaměřoval více na návrh a výrobu prostorových instalací. Začínal jsem dekorováním interiérů a výrobou polystyrenových objektů. Ostatní z naší party tvořili různé street artové projekty. Zlomovým okamžikem byl bezpochyby první Freeze fest v roce 2008. Zde jsme poprvé vytvořili větší psychedelickou instalaci, která upoutala pozornost. O rok později jsme se snažili vymyslet něco nového, neokoukaného. A právě tady padlo poprvé: „Co kdybychom zkusili použít bambus?“

Můžeš nám bambus jako materiál krátce představit? Jaký je to materiál, jak se s ním pracuje?

Bambus je úžasný materiál. Jeho největší předností je pevnost a lehkost. Dorůstá do neuvěřitelných délek. Díky těmto vlastnostem je možno konstruovat objekty obřích rozměrů. Jedná se o přírodní, snadno obnovitelný materiál. Na rozdíl od stromů vyroste až o několik desítek cm denně a vyskytuje se téměř na všech kontinentech. Bambus je 5x pevnější než beton, a lze ho využít nejen v architektuře, ale také v celé řadě dalších odvětví. Má elegantní, netradiční a exotický vzhled. Neustále se učíme novým technikám opracování a spojování bambusu.

Bamboo element

Co vás inspiruje? Kde hledáte inspiraci?

Inspiraci pro naše stavby hledáme převážně v přírodě. Všude kolem nás můžete vidět spoustu zajímavých tvarů a barev. Fascinují nás různé fraktály, buněčné struktury a všelijaké geometrické částice. Většina staveb je založena na jednoduché geometrické, často se opakující struktuře. Sleduji také dění okolo designu a instalací ve světě.

Máte nějaký cíl ve své práci, něco, čeho chcete dosáhnout?

Snažíme se vymýšlet stále vyšší a složitější konstrukce. Důležitá je pro nás interaktivita. Zapojovat návštěvníky do dění. Cílem je zaujmout, šokovat, ale také pobavit. Nestavíme pouze sochu nebo instalaci, kterou si návštěvník pouze prohlédne. Naše netradiční objekty vyzývají návštěvníka nakouknout, mnohdy i vstoupit dovnitř nebo se jinak aktivně zapojit.

Zmínil jsi, že pracujete ve více lidech pod hlavičkou “Bamboo element”, můžeš představit team a jak dlouho fungujete?

Jak jsem již zmínil výše, naše skupina se zformovala v roce 2008 při příležitosti prvního Freeze festu v Milovicích. Tehdy ještě pod názvem Kredenc. Na tomto festivalu se většina z nás aktivně každoročně podílí. Matouš je dokonce Art director celého festivalu. Ve skupině je nás sedm. Valná část projektů vzniká spoluprací všech členů. Na skonstruování stavby a následné zbourání máme obvykle pouze pár dní. Každý z nás má svou důležitou roli. V současné době rozjíždíme projekt BAMBOO ELEMENT, ve kterém se budeme více zaměřovat na profesionální stránku a na tvorbu netradičních bambusových staveb různého využití. Tento tým tvoří užší jádro skupiny Kredenc a těmi jsou: Matouš SUOTAM, odborník na light design. Marek SINC, který má na starosti technické řešení staveb a design. Bára BARCIA řeší různé kreativní záležitosti a produkci. Já se věnuji převážně vymýšlení a zpracování 3D modelů a finálnímu designu jednotlivých instalací. Většinu projektů ale vymýšlíme společně formou brainstormingu.

Bamboo element

Proč vyrábíte tyto instalace, prozradíš co vás k tomu vede?

Baví nás stavět netradiční, interaktivní objekty. Realizovat své sny a zhmotňovat bláznivé nápady. Nejčastěji se tyto stavby propojují s hudební produkcí. Naší snahou je připravit jedinečné prostředí, na které se bude ještě dlouho vzpomínat. Největší odměnou je pro nás radost a nadšení návštěvníků. Když vidím, že to lidi baví, vím, že ta práce měla smysl.

Vidíš ve vaší práci nějakou spojitost? Sleduješ vývoj nebo posun někam dál?

Neustále se snažíme překonávat sami sebe. S každým novým projektem nám rostou zkušenosti a arzenál materiálu a nářadí. Neustále si posouváme laťku výš a výš. Řídíme se heslem: Všechno jde, když se chce. Určitou spojitostí v našich projektech je použitý materiál. Využíváme spoustu materiálů, ale bambus je téměř vždy základ.

Nějaké vaše projekty – minulé / současné / budoucí?

Naše projekty je možné vidět na www.bambooelement.cz. První bambusový objekt jsme realizovali na Freeze festu v roce 2009. Jednalo se o rozhlednu hvězdicového tvaru umístěnou na nejvyšším bodu festivalu. Návštěvník mohl vystoupat do nitra hvězdy a užívat si pohled na barevně se měnící symetrickou geometrickou strukturu. Z tohoto místa byl výhled na většinu dění festivalu. Poslední náš projekt byl k vidění shodou okolností také na Freeze festu. Loni jsme si vzali na starost celou psytrance stage. Ústředním prvkem celé scény byl monumentální hmyzoid obřích rozměrů. Konstrukce byla složena ze šestiúhelníků všech možných velikostí. Bylo možné vejít zadním otvorem do jeho útrob, prozkoumat vnitřnosti a nechat se vyvrhnout po sosáčku přímo před stage.

Bamboo element

Jaké akce tě ve spojitosti s dekoracemi a instalacemi baví? Kdes byl, na co rád vzpomínáš?

U nás bohužel není moc akcí, kde by byl kladen větší důraz na instalace. Zajímavým počinem je Freeze fest. Loni jsem zaregistroval i několik sound systémů, které začali tvořit hodně dobré dekorace. Příjemným překvapením pro mě byla Litoměřická muzejní noc. Propojení UV výtvorů s prostředím kostela bylo úžasné. Letos bych se také rád aktivně zúčastnil. Jednoznačně největším zážitkem spojeným s instalacemi byl pro mě Boom festival v Portugalsku. Navštívil jsme ho již podruhé. Ačkoliv mi úplně nesedí akce takto obřích rozměrů, tamější instalace mě dostávají do kolen. Člověk si tam připadá jako v pohádce. Na přípravách se podílela parta okolo Gerarda Minakawy Bamboo dna. Měl jsem možnost se přiučit, jak s bambusem a ostatními materiály pracují jiní.

Jaké se ti líbí hudební žánry? Co rád posloucháš?

Můj hudební vkus je poměrně rozsáhlý. Rád chodím na koncerty, kde se hraje rockabilly, psychobilly, ska, punk, surf. Baví mě také elektronická muzika. Nejvíc určitě psytrance. Tato kultura mě uchvátila před x lety svou kreativitou, hravostí a přátelským prostředím. Nepohrdnu ale ani tekno party na louce u lesa.

Čím se živíš a čím by ses chtěl živit?

V současné době se živím jako grafik. Dělám převážně flashové projekty, ale v budoucnu bych se rád živil touto prostorovou tvorbou a 3D grafikou. Čas ukáže, nakolik je to reálné.

Bamboo element

Máš nějaké své oblíbené tvůrce, nebo tvorbu, která tě oslovila a oceňuješ její kvality?

Jak jsem se již zmínil. Hodně mě baví instalace týmu Gerarda Minakawy. Je to asi nejvíc co jsem v tomto oboru zaregistroval. Je neuvěřitelné, co všechno dokáží postavit. Mám rád starší věci od Cosmic walkers. Rozum zůstává stát nad prostorovými projekty studia Ball Nogues. Velkou inspirací je nám také festival Burning man. Obdivuji rákosovou architekturu Jonathana Cory-Wrighta. Mám rád také prostorové instalace z lycry, promáklejší obří výplety, video mapping a různé světelné instalace, optické klamy a projekce. U nás mě asi nejvíc baví projekt Mimo-tv.

Co chystáte pro rok 2011?

Pro rok 2011 chystáme spoustu instalací. Vymýšlíme nové stavební postupy, učíme se novým technikám opracování bambusu. Hledáme nové a lepší zdroje materiálu. Chystáme rozšířit pole naší působnosti o stavby všech možných využití. Připravujeme společně s dalšími výtvarníky unikátní festival, který bude zaměřen na prostorové instalace. Nejenom jako klasická výstava. Instalace se budou po celou dobu konání vyvíjet, měnit a zapojovat návštěvníka do samotného dění. Na většině akcí jsou dekorace jen jakýmsi doplňkem k muzice. Na této naší akci to bude přesně naopak.Více však zatím neprozradím.

Děkuji za rozhovor

19.01.2011 | mlekardan | magazín

Comment viewing options

Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
Anonymous's picture

bio a vase stavba tam, byla nejvic!

bio a vase stavba tam, byla nejvic!

Anonymous's picture

více takových článků, das super

více takových článků, das super

Ejczka's picture

pěkný rozhovor

pěkný rozhovor