jdi na obsah

Jayex - Soul Echoes - rozhovor

Obrázek

Interview s Jayexem, podivným moravským skřítkem z podhradí.

Zdarec Jayexu! Ty jsi od Bouzova, no parkrát jsem tam byl a našel jsem hodně perfektních místeček na akce. Bývají tam nějaké ty open airy? Co tam tak fičí? Máš tam nějaké psytranceové souputníky?

Zdravím pane Fractále! Open airy tu byly asi tak tři, ilegální, a párkrát parta kluků dělala něco přímo na Bouzově, fičelo tekkno a dnb. Místečka tu jsou, a moc pěkná, jináč tady ale vcelku vládne klasická vesnická zábavová kultura. Psytrancaře bys našel nejblíž tak v Olmiku, parta BBC, kamarádi srdcaři!

Jak jsi se dostal k vůbec psytrancu? Čelní střet s Bílou paní nebo...?

Poprvé přes kluka z Hořovic. To byl myslím rok 95-96, hrál chillout pod nickem dj Tall. Ten mi poslal kazetu a na ní první Return To The Source: Deep Trance & Ritual Beats, řekl, že to je Goa trance, trance kterej tě dostane i bez drog. Já to pak pustil dalším kámošům a totálně jsme si na tom ujížděli. Pak nám poslal i kompilaci Chakra Journey. No, a následoval teknival na Staré Huti a stan s panákem mě zašrouboval na věčnost!

Jó, tak v té době jsem ještě fetoval sunar. Ty náznaky starého dobrého Goatrance jdou slyšet na tvých Soul Echoes. Bez čeho by jsi tohle album nemohl udělat? Jaká je hlavní mašina v tvojem studiu?

Toš bez eletriky ni? :) Fakt je, že to všecko klohním tak dost punkově, na starém noťasu ve fruitynách. K temu mám zvukovku, midi kontroler, sluchátka šén hajzl a bedny od m-audia. Od skoro švagra mám pučené mikrák. Do toho vonné tyčky, uvečko, kocoura (quality control), no a tajny šuplík z podivným obsahem...

Jak dlouho může trvat urobit také fajné album? Ono to není hup na synťák a už je tele. Co je pro tebe největší inspirací? Něco přírodního?

Kdysi mi to šlo rychle, teď už mi to trvá, paměť selhává, postupy a nápady ti ne a ne naskočit. Všecko to zraje. Aj ta muzika! Tohle albo jsem dělal v rozmezí 4 let, inspirace mi chodí nejvíc na podzim. I když... mám neustále rozdělané tracky, momentálně tak 8, stále se k nim vracím, něco připísnu, pokroutím, šak to znáš....

Před lety ti vyšel pod pseudonymem Smoke Visions track Bongobass na kompilaci Butterfly Effect, který měl skvělé ohlasy a zastínil ostatní tracky na kompilačce. Kdy se zase dočkáme od tebe nějakého toho psychedelického drumnbassu nebo dupstepu?

Smoke Visions je taková bokovka, moc to neřeším a ani to nebyl záměr, takový oddych. Mám teď zaděláno na dva tracky, deep dubstep a druhý je víc etno stepovka podobná Bongobass. Jinak mi vyšel ještě jeden track, Bollyental Riddim na kompilačce Our Way 04 od prážského io.lab records. Posílam taky tracky místním dj's aby je točili v setech, všechno najdeš na mém soundcloudu.

Už dlouho hráváš po openairech, kde se ti hrálo nejlépe? Co je pro tebe takový srdcový fesťák nebo klub?

Akcí bylo hodně, nejlíp se mi hraje v Tralala stanu na Travné. První hraní v Praze na MMM bylo taky husté. Z open airů se mi líbila Sunsara, Ufo Bufo, Malpigaj, Cosmic Frog, Sunrice, no a pak akce s Butcher's Bay Crew a USEákama. Já mám rád ty malé akcičky. Srdcovka je právě ta Travná, a z indooru Horizont s Kalimeros.

Co říkáš na ty “nové psytrancy” co teď vycházejí? Máš nějaký tip co si musíme určitě poslechnout?

Celkem ten nový psytrance nesleduju, spíš si jedu goa od labelů jako Suntrip, Neogoa, Mamoman, Cronomi, Timewarp. Nejvíce mě baví objevovat ty staré šlágry z 90-tek. Poslouchám dost širokou škálu muziky...snažim se sledovat i české producenty. Jinak k poslechu, ale i tanci bych doporučil Leftfield, Dreadzone, Medicine Drum, Beats Antique, MC Yogi, Darpan, Omnia, TomášKočko, Arkona, Faun, ale hlavně Zelené jeptišky a Dimenžn fajf.

Ve volných chvílích se věnuješ tvorbě stringošek, tedy string decos, máš to jako koníčka, nebo spíše meditaci, terapii?

Taka zabava synku, přes zimu, ni?

Tak díky Jayexu, jdu si pustit tvoje pecky a šlehnout nějaký sunar

Bandcamp: https://surf10rec.bandcam...

Soundcloud: https://soundcloud.com/sp...

16.08.2018 | fractal | magazín