jdi na obsah

Aviation / Terminal 1 review

Aviation/Terminal 1
(Avatar Records 2001)

Přestože je label Avatar, který vydal tuto kompilaci, z Izraele, rozhodně neočekávejte klasickou isra jízdu ve stylu kompilací třeba od Hom-Mega. Jak sami uvádějí na svých stránkách, zaměřují se na mezinárodní scénu a dle toho vypadá i složení autorů na tomto CD. Pocházejí z Británie, Holandska, Francie, USA a nezapomělo se samozřejmě i na domácí Izrael.

Jako první se tu se svým nevydaným trackem „The Cave Of Medusa“ chlubí staří známí COSMOSIS. A opět nezklamali a nabízejí klasickou jízdu přesně ve svém stylu plnou krystalických zvuků a melodií, který se vzhledem ke své originalitě a svěžesti jen stěží oposlouchá.

Po nich se představí projekt THREE STATE LOGIC, za kterým se skrývá Jeroen Van Garling aka Synchro, což nám naznačuje i jméno skladby „Chromium Dioxide (Synchro Remix). Slušná psytrancová vypalovačka hodně vzdálená klasické funky produkci Synchro.

Podle jména Harel Malka zřejmě Izraelec žijící ve Spojených státech nám tu jako projekt RL nabízí track „Flush Gordon“. Příjemná záležitost se silným goa vlivem, která příliš nenadchne, ale člověk si ji vždycky rád poslechne.

Následující TOI DOI pochází z Francie a na Avatar Records mu vyšlo už album Technologic, ze kterého pochází i věc s názvem „Replicant“. A vybráno bylo dobře. Skvělý full-on killer, plný toho, o čem má psychedelic sound být.

Další překvapení čeká od MANMADEMAN, jejichž neslaná nemastná produkce začala už celkem nudit. V případě „Deliverance“ se ovšem vytáhli a track svou náladou skvěle pasuje k předchozímu ToiDoi. Pokud někdo pamatujete album Rock Bitch Mafia od Green Nuns Of The Revolution, tak vězte, že tenhle track se jejich stylu hodne podobá. Killer.

A co dodávat k tracku „Kopeika“ od PARASENSE? Asi nic. Klasičtí Parasense se svým progresivním temným psy-tech soundem.

Jediný izraelský projekt zastoupený na tomhle CD jsou GORLATION CORPORATION se skladbou „Shell“. Typický izraelský zvuk, typičtí Gorlation Corporation. Hutné basové linky, vibrace všude. Dobrý track.

Francouzský AVATAR nabízí v „Sanghi Jetti“ pomalý prosluněný goa trance. Krásná věc na uzavření CD.

Ale konec ještě nepřišel. Kompilaci úplně uzavírá VOODOO PEOPLE s trackem „Arrival“ a opravdu nechápu, proč tam tenhle track je. Nudná housoidní věc s podivným klavírem. Ostatně taková je veškerá produkce Voodoo People. Podivné tracky s housovým nádechem. A tenhle je zrovna z toho horšího soudku.

Takže až na zavěrečný track je to výborná kompilace, která si nevytýčila posunout hranice psy-trancu nějakými minimalistickými či techno experimenty. Nabízí klasický zvuk psychedelic trance z různých koutů světa, který by žádného psy-freaka neměl ničím zklamat.

11.06.2001 | cymoon | magazín