jdi na obsah

Virtuart interview

1/ Kdy jsi začal s elektronickou hudbou a jak se dostal k psytrance ?

S elektronikou jsem se poprvé setkal v osmdesátých letech. Vždy jsem měl rád psychedelické zvuky z ranného "cosmic rocku", Pink Floydů a industriálního orientalismu (Section25-Cabaret Voltaire-Front 242-Muslimgauze...). Psytrance je pro mě evolucí se základem v dnešních technologiích a nových zkušenostech v oblasti zvuku.

2/ Jak pohlížíš na vývoj současného psytrance ?

Myslím, že trance se vyvíjí v jakýchsi cyklech (energy/emotion), stejně jako ostatní hudba.
Možná, že intenzita těch nejvýraznějších producentů ovlivňuje myšlení ostatních, vytvářejíc kontinuální vývoj.
Vždycky jsem měl rád sílu melodie a nyní se zdá, že všichni se zapojují do víru energie a radosti, takže je fajn, že je to tu zpět. Ale na druhé straně mám také rád více experimentální zákoutí full psychedelic night music, i když to přivádí člověka k více individuálnímu přístupu. Ideálně dobře namixovaný set má vyvolat v člověku nejrůznější nálady.

3/ Kdo nebo co bylo hlavním stimulem pro tvoje zakotvení u tohoto stylu ?

Tahle hudba byla v mojí hlavě vždy. A jednoho dne začala existovat fyzicky (kolem 1991). Na to jsem vždy čekal a věřím, že to je důvod většiny z nás.

4/ Jak to v současnosti vypadá s elektronickou hudbou ve Franicii ?

Dnešní elektronika je v zastoupení jak undergroundovém, tak komerčněji zaměřeném. Underground s Free Parties scénou, někdy dobré trance akce a častěji "overground" s množstvím francouzských producentů.
Většinou se tito setkávají s velkým úspěchem v zahraničí, ale zde ve Francii je dodnes cítit jedno velké odmítnutí ve většině sdělovacích prostředků, mnoho klubů bylo zavřeno.
Ještě je před námi mnoho práce, než se dostaneme z této smutné situace...ale toto vede (jako v jiných zemích s podobnými problémy) ke kreativitě uvnitř scény, protože nemůžeme dělat nic jiného, jen vytvářet hudbu ;].

5/ Na festivalu Hill-Top jsme tě slyšeli hrát morning-trance, je to tvůj nejoblíbenější způsob vyjádření ?

Jak již jsem řekl dříve, mám rád melodický styl a ten se hodí hlavně na slunečný den na openair, především když je příroda tak krásná, jako tam. Ale také hraju noční sety, vše záleží na kontextu a okolních vibracích.
Všechny tracky které hraji, dělám já nebo s přáteli. Pracuji na novém stylu nazvaném sunset music a doufám, že se tím dostanu k novým zvukům a náladám.

6/ Jak jsi se vyvíjel "technicky" ?

Skládám elektronickou hudbu 20 let, můj první track byl vydán na kompilaci K7 v roce 1983, v té době u dost extrémního labelu. Jen hrát jsem zkoušel od roku 1989, kdy jsem žil v Londýně, ale rychle jsem se vrátil ke skládání a od roku 1997 (kdy se objevily CD-J playery) pálím mé tracky na CD a můžu je míchat (předtím se používaly především DAT kazety a ty se míchají dosti obtížně).

7/ Tvoje současné "top 10" ?

Polaris- neustále se zlepšují
Neural Control- noční, inovativní a občas celkem vtipné.
Silicon Sound- výborný sound ;]
Pak je zde nová skupina Golog, pěkné otevřené prostory. Také mám rád Zorbu. Jsem rád, že se Total Eclipse dali znovu dohromady, pokud je to pravda...

8/ A tvoje všeobecně oblíbené projekty a DJ’s ?

Mám rád různé lidi a různou hudbu. Někdy je fajn jejich muzika, ale ne oni samotní. A naopak. Co zrovna poslouchám záleží na mé momentální náladě, někdy "progressive morning" z Australie nebo Israele, na chvíli také můžu perkusivní tribal minimal. A vždy budu milovat ranní oldskool goa. Každá hudba má své místo.

9/ Na kterých akcích se ti nejvíce líbilo ?

Pěkné chvíle byly v Anglii a Německu, kde prostě cítím "spirit". Také jsem si užil Solar Eclipse v Zambii v roce 2001 (trvalo to tenkrát jedenáct dní !) a myslím, že tato párty byla pro mnoho lidí něčím zvláštní. Také mám rád menší akce, kde se lidé mohou setkávat snadněji, je to esenciální pro spirituální vývoj trance všude na světě. Jde hlavně o vibrace, které vytváříme naší vesmnírné lodi, planetě Zemi a sami mezi sebou.

Díky za rozhovor.

10.08.2003 | gondar | magazín