jdi na obsah

VA - Sanatonic Audio

Sanaton je malý švédský label, za kterým stojí lidi z projektu Derango. Na scénu se uvedl minulý rok kompilací Boldly Audio, která patřila v oblasti temného nočního psytrancu k tomu nejlepšímu co se v r. 2005 objevilo. V březnu tohoto roku vrátil úder svým druhým počinem vydaným v nákladu pouhých 400 ks, na kterém participuje podobná eskadra zvukových alchymistů jako v případě Boldly Audio. Není to tedy recenze na nějakou žhavou novinku, ale protože nejde o sezónní rychlokvašku, tak to snad tolik nevadí. Opět se nejedná o standartní předvídatelný dark psytrance, ale o specifickou severskou mutaci tohoto podstylu plnou bizarních rozladěných synthů, společensky unavených fantasmagorických melodií a bublavého troll terroru. Holt když se kácí pes, tak lítají řízky, takže na parketu bude opět veselo kyselo a možná nejen na něm, ale i tam za vodou v rákosí, kde se trancky nenosí.
Kompilaci otvírá projekt Donkey Shot, který dodal svému výtvoru v druhé polovině za pomoci chorálu snažícího se dostat ven z pevného sevření okolní pokřivené zvukomalby zlověstný nádech. Po nich se zhmotňují Procs se šlapavým lokomotivním maršem odpočítavaným hodinovými strojky, nad kterým se stahují probíjející mračna.Ka-sol vstupují do hry jako obvykle se svým typickým hrubým neo-goa zvukem. Podobně jako třeba spříznění Steptime si ještě drží aspoň nějakou úroveň a poslouchatelnost, a neuzavírají se nadobro ve svém archaickém goa světě, tak jak se to daří mnoha suomi trance projektům. Zikdrury zahltí vaší pozornost zacyklenými měňavci, kteří se neúnavně objevují a mizí přímo před vašima ušima. Ve výtvoru od projektu Traskel potkáte mimo jiné i celkem známý filmový sampl, kňourání nějakých gremlinovitých tvorů, po nich příbuzné pištců z Jajouky a krátkou infantilní melodii pokdreslenou alarmem ohlašujícím válečný stav. Všechno nakonec dospěje k happy endu díky finalnímu dobyvatelskému motivu. Další dva tracky mají v režii Derango (jeden pod pseudonymem Hallucinogenic Horses) a opět se ukazují jako zkušení krotitelé zvuků se svým osobitým stylem překypujícím neustálou permutací technoidních červotočů, kteří napadli jejich hudební software a teď se nekontrolovatelně rozlézají po celém slyšitelném spektru. Zalabim navodí pohodovou plážovou atmosféru plíživého zla hned ze začátku samplem "down on the lone ladder into madness", aby pak pokračoval v zahušťování omáčky pomocí analogového zakoktávajícího se fragmentu, kterému je neustále v patách v mnoha svých podobách naříkající a kvílející meluzína. Pak přichází lahůdka od Hokus Pokus And The Vicious Sp s důmyslnou a pozvolná budovanou kybernetickou kompozicí vyleptávající postupně čím dál tím víc puchýřů do povrchu skladby. Kompilaci uzavírá Jahbo věcí, kde se drží osvědčených triků, takže žádní noví králíci z klobouku. Neurazí ani nenadchne, i když i tak by se někomu mohlo stát, že by to přesto potřeboval zneutralizovat trochou louhu.
Takže kolem a kolem - nadprůměrný release, který rozhodně stojí za poslech. Nutno ale dodat, že hlavně těm, kteří vyloženě holdují této specifické odnoži, protože to není typ kompilace, která by byla přijatelná většinovým psy publikem.
Tracklist:
1 Donkey Shot -Ode On Fellow Casualties
2 Procs - Frequenters
3 Ka-Sol - Just Another Riot
4 Zikdrury - Joconta Stories (Remix)
5 Traskel - Unknown Speakers
6 Hallucinogenic Horses - The Stable Of Hooves
7 Derango - Mellan Mitten
8 Zalabim - Jiggsaw Tonic
9 Hokus Pokus & The Vicious Spiral - Rusten Svensker
10 Jahbo - Hashed

08.09.2006 | ink flo | magazín