jdi na obsah

Rozhovor s Para Halu

Para Halu je maďarský projekt, který rozjeli v r. 2002 Andras Fekete (Pondesz) a Adam Hohmann (Homen). Na kontě mají 2 úspěšná alba "World Of Peace" a "Space Rock."

Jak se daří?
Adam @ dobře, dík :)
Andras @ dobře, navíc mám po práci a před dovolenou

Název Vašeho alba "Space Rock" evokuje šedesátá léta. Jste ovlivněni hudbou té doby?

Adam @ Hodně. Opravdu si vážím hudby, která v té době vznikala. Poslouchal jsem psychedelic rock spoustu let. Jedna z mých nejoblíbenějších skupin jsou průkopníci Pink Floyd. Další jsou Hawkwind, The Doors, Deep Purple, The Beatles, ELP, King Crimson, maďarská skupina Omega nebo taky legendární Ozric Tentacles. Nejde jen o šedesátá léta. Taky mě inspiruje i jiný druh psychedelické hudby zahrnující výborné věci od skladatelů minimalismu z té doby, jako např. Terry Riley a Steve Reich. A neměli bychom zapomenout na Tangerine Dream, založený v r. 1967, u kterého nastartoval kariéru Klaus Schulze, což je můj další oblíbený umělec. Hudba je tak komplexní věc, zvláště ta psychedelická. Ovlivňuje nás spousta věcí, ale největší inspirační zdroj pro současný zvuk Para Halu je určitě space rock.

Celkem brzo po "Space Rock" se chystáte vydat další LP, které bude kolaborací mezi Para Halu a The Path. Můžete prozradit víc? Dá se čekat změna zvuku?

Adam @ Nové album dostalo název "Wide Range" a bude speciálnější a propracovanější než cokoliv, co jsme do teď udělali. Pro ty, kteří neví @ The Path je můj boční projekt, který jsme založili v r. 2003 s Peterem Takacsem, ale udělali jsme jen pár tracků, jako experiment. The Path má oproti Para Halu jiný zvuk a čeká ho sólové album, ale právě teď pracujeme na propojení těchto dvou projektů a tří mozků, tak jako (ne)obvykle. Můžete čekat rozmanitý zvuk, ovlivněný širokou řadou stylů. Proto se to jmenuje "Wide Range", nemohli jsme najít lépe padnoucí titul. Na našem webu http://www.parahalu.com/ brzo zveřejníme datum vydání a audio ukázky.

Jak se změnil způsob komponování a studiové vybavení od dob předchozího LP "World Of Peace"?

Andras @ Jsem zvyklý na PC, takže preferuji Ableton Live. Ableton je výborný na živé hraní a dostačující na vytvoření kompletní skladby. Jsem zaměřený na VST, takže už léta vášnivě sbírám pluginy a efekty. Software syntéza mi ukázala nový způsob produkováni kvalitních zvuků. Začal jsem zařizovat domácí studio, zatím mám pořádné PC, zvukovou kartu, studiové monitory a midi klávesy.
Adam @ Technické dovednosti umělce se vyvijí každým momentem. Myslím, že na současné elektronické scéně přišly nejefektivnější změny společně s novými typy software instrumentů a samplerů, to nezmiňuji ty hybridní. Dají se najít taky velmi užitečné hardwarové kousky, ale my je nepoužíváme. Já pracuji od r. 2003 v Logic Audiu a jsem s ním úplně spokojený. Samozřejmě taky zkoušíme nové pluginy a efekty, ale já osobně mám jen pár oblíbených, většinou od Native Instruments. Navíc si myslím, že nejdůležitější věc při tvorbě je mysl autora a jeho vlastní nápady. Všechno ostatní je podružné.

Jaký je rozdíl mezi tracky hranými naživo a jejich albovými verzemi? Snažíte se do svých vystoupení vnést "živé" prvky?

Adam @ Pokaždé se snažíme přinést do našich vystoupení něco speciálního. Kromě nevydaného materiálu hrajeme často i jiné verze našich známých tracků nebo spojujeme části různých skladeb do sebe. A pak do toho taky přímo přidáváme další zvuky a efekty z našich laptopů a syntetizérů.

Jaký je Váš názor na psychedelika? Mají nějaký vliv na Vaší hudbu?

Adam @ Některé z nich, jako LSD, DMT, houby a další rostliny respektuji a vím, že mohou být použity jako nástroj, ale moje tracky dělám většinou za střízliva. Pokud nepočítám pivo a cigarety .)
Andras @ Někdy můžou být užitečné, abyste si uvědomili sami sebe a rozšířili vědomí, ale nejdůležitější je @ nebuďte feťáci! :) Nikdy neužívám drogy během dělání hudby, protože to vyžaduje velkou koncentraci a psychedelika mě rozptylují. Pivo, pivo, pivo….a unicum :)

Minulý rok vydal Peter Temezian (Vegetal, Peacespect... http://www.checkpoint-music.com) politicky laděné věci se samply Jello Biafry atp. Vnímáte to jako něco, co na scéně chybělo, nebo si myslíte, že psytrance by měl být apolitický?

Andras @ Možná, že všichni psyfreaci mají podobné politické názory, ale podle mě by se do psytrancu neměla míchat politická propaganda. Posloucháme tuto hudbu, protože se chceme uvolnit a zapomenout na každodenní problémy, které vidíme v televizi nebo čteme v novinách.
Adam @ Možná máme všichni svůj názor na tyhle věci (i když jsme třeba úplně apolitičtí), ale nikdy bych nemíchal psychedelickou hudbu s politickými komentáři současného světa. Je to prostě jiné publikum a jiný pohled na svět. Takže je možné, že by to způsobovalo zmatek.

Jak vypadá scéna v Maďarsku? Máte nějaké tipy na zajímavé projekty nebo akce?

Adam @ Myslím, že maďarská scéna je na správné cestě :). Doporučuji festivaly No Man´s Land a Ozora! Vypadá to, že to bude nálož, oba mají svou minulost, jsou pečlivě organizované a pořadatelé očekávají velký úspěch. Máme tu několik nových talentů v rámci různých substylů pod labely jako Procyon, Psybaba a dvěma úplně novými, které jsem nedávno rozjel. Jsou to Psylife Records, který se zaměřuje na futuristický psytrance a Halu Beats Records, věnující se fůzi progressive trancu, techna a housu s víc než dostatečným množstvím psychedelických vlivů. Po první kompilaci od Halu Beats, která vyjde v září, bude následovat debutové album od projektu Kalumet, což je podle mě nejnadějnější maďarský projekt současnosti.

Andras @ Mnozí si vzpomenou na Solipse festival v r. 99, na kterém si 30 000 lidí užívalo zatmění slunce v nádherném prostředí. Maďarsko je díky svému klimatu a přírodě ideální místo pro pořadatele akcí. Já dávám přednost těm malým undergroundovým s pár lidmi. Ale myslím, že teď je tu přespříliš parties, všude kolem divní lidé a atmosféra začíná být nepřátelská. I přesto, že je tu dlouhodobě zavedená klubová scéna, tak se noví talentovaní producenti začali objevovat až během posledních dvou let. Je to díky podpoře maďarských labelů, které ale potřebují trochu času na rozvoj a dosažení profesionálního zvuku.

Jak vidíte budoucnost psytrancu, případně elektronické hudby jako celku?

Adam @ O budoucnosti hudby můžu říct jenom jediné @ fůze. Slyšeli jsme všechny možné frekvence, ale je tu ještě spousta možností, jak je kombinovat v různých fůzích. Protože každý vnímáme jinak, tak budeme vždy schopni přijít se zajímavými resonancemi základních existujících frekvencí.

Andras @ Ano, fůze je budoucnost. Věřím taky, že elektronická hudba bude transformována novými technologiemi a muzikanti budou schopni přijít s inteligentnějšími a komplexnějšími skladbami, než jsme si schopni představit, a potom se vrátíme zpět na začátek :)

Co byste poradili začínajícím producentům/hudebníkům?

Andras @ Nevzdávejte skládáni, když zrovna nepřichází inspirace. Dejte si pauzu, jděte ven, navštivte přátelé, a pak pokračujte.

Adam @ Nekopírujte zvuk jiných producentů, ale snažte se zvukovou kvalitou přiblížit profesionálům a nebuďte hluší :) Nemyslete si, že se vám podaří dosáhnout technické virtuozity v krátkém čase, ale věřte si a buďte v pohodě! Jděte za svými myšlenkami a neobelhávejte se. Nenechte se odradit současnou hudební nadprodukcí @ jestli má někdo talent na skládání hudby, dřív nebo později to přinese výsledky. Je to jako evoluce :)

Díky za rozhovor.
http://www.parahalu.com/

04.06.2007 | ink flo | magazín