jdi na obsah

Atriohm vs Encephalopaticys - Ukalen

node_image

Dvojice Atriohm a sólový projekt Encephalopaticys v dubnu vydali u známého psytrancového labelu Parvati Records nové společné album Ukalen. Opět máme co do činění s barevnou noční psychedelií, která nakopne jak na parketu, tak v teple domova. Oba projekty mají už v žánru značné renomé, takže Ukalen byl vydán s velkým očekáváním.

Protože se obě jména objevují na českém webovém médiu, počítám, v podstatě poprvé, krátce je představím. Atriohm jsou bratři Leonid a Alexandar Golcev, jejichž projekt vznikl v roce 2003. Jejich hudbu je možné slyšet na mnoha kompilacích labelů jako Parvati Records, Peak Records či Dropout Records. Jejich styl by se dal popsat jako pestrý temný psytrance s velmi pozitivním účinkem na lidskou mysl.

Encephalopaticys je Vasko Velickovski a stejně jako Atriohm pochází z Makedonie. V oblasti svého žánru patří mezi naprostou špičku a mezi mé nejoblíbenější autory, především díky tři roky starému debutnímu albu Psychotermic Meditation. Na tomto albu nasadil vysokou laťku veškeré stylové konkurenci mimořádnou barevností zvuku a propracovanými zvukovými strukturami. Tuto perlu, stejně jako Ukalen, můžete doposud sehnat v distribuci www.wirikuta.at.

Ukalen má blízko ke škatulce, která se někdy nazývá forest trance. Zvuky nejsou chaoticky rozmístěné, jak tomu bývá u ortodoxního dark psytrancu, ale skladby mají velmi působivý průběh a vnitřní logiku – často úplně vytrhnou posluchače z reality. Teď, když to poslouchám, skoro až vidím různé lesní skřítky a víly zubící se na mě zpoza větví na nějaké venkovní trancové akci. Album disponuje rozmanitými zvuky, má skvělou produkci a hodně baví. Atriohm přispěli na album pěti novými kousky, Encephalopaticys dodal čtyři silné psychedelické příběhy. Některé jsem už zažil na parketu, jejich psychedelický účinek je skutečně silný. Realita díky takovým skladbám dostává příjemně andrenalinový rozměr.

Album bych doporučil každému zájemci o neotřelou a originální taneční elektroniku. Pokud se navíc zajímáte o etnickou hudbu, je pro vás album typu Ukalen nutností. Uklidní i nakopne, povzbudí i pobaví, a hlavně disponuje nepředstíranou a hlubokou spiritualitou, která z něj dělá doslova duchovní zážitek.

Hodnocení: 80 %

Původní umístění článku: http://www.nekultura.cz/h...

07.03.2010 | Basic | magazín

Comment viewing options

Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
infectedmike's picture

Jsem pro další recenze, když jsem před 6 lety psytrance objevil

Jsem pro další recenze, když jsem před 6 lety psytrance objevil tak jsem ty recenze zde od začátku webu (2001-05 kterých zde byl opravdu hojný počet) + rozhovory s interprety doslova hltal a v začátku mě navedly na projekty, které poslouchat :) Pak už to šlo samo... Škoda že další recenze už tolik nepřibývají jak tomu bylo v minulosti, ale zase máme psynews a isratrance, kde 95% dobré psy hudby recenzováno je :)

Basic's picture

Naprosto souhlasím a plánuji recenze v celém spektru

Naprosto souhlasím a plánuji recenze v celém spektru psychedelického žánru. Pokusím se občas sáhnout i do minulosti.

cymoon's picture

super jestli budeš psát občas nějaké recenze. Ten server to

super jestli budeš psát občas nějaké recenze. Ten server to potřebuje, poslední dobou je to jen samá tisková zpráva a reklama na party :)

cybernetixx's picture

To rozhodně ano.

To rozhodně ano.

Basic's picture

Přemýšlim, že bych recenzoval

Přemýšlim, že bych recenzoval i starší psy kousky, otázka je jestli to má smysl. Rozhodně třeba Psychotermic Meditation od Encephalopaticys je perla na kterou by se nemělo zapomínat.

cybernetixx's picture

Můžu jenom potvrdit, že album Ukalen je opravdová lahůdka.

Můžu jenom potvrdit, že album Ukalen je opravdová lahůdka.