jdi na obsah

VA Satellite review

english version
SATELLITE(Oxygen records 2005)
Jak už asi všichni víte, Oxygen records je nový český label věnovaný rannímu psytrance soundu a minulý měsíc vydali svou debutovou kompilaci, takže zde je na ní review.

První věcí je "Elevation" od MR. PECULIAR, celkem známého člověka z Austrálie, který tu i loni vystupoval. Jeho věc nese jeho typický rukopis psytrancu plného melodií, lehké psychedelie mezi nocí a dnem a příjemných rytmů, povedené. Jestli jeho věci znáte, víte jak zní a jestli ne, měli byste si ho někdy poslechnout. Druhým projektem je brazilský SETHERIAN. "Patch this" se kloní k progresivní straně psytrance, šlape pěkně rychle přímo kupředu a k tomu přidává pár decetních relaxačních zvukových ploch než přímočarých melodií. S třetím trackem se přesouváme do Portugalska k jeho slavnému full on zvuku, který tu reprezentuje AUDIALIZE a jeho track "Full on chaos magic". Nabitý track s dobře vystavěno melodií, ale je trochu dlouhý a časem začíná být repetitivní. Dalšími jsou E-JEKT z Izraele a jejich věc "Shigris" je šlapavý izraelský full-on, celkem dobrá věc, ale očekával jsem od nich něco originálnějšího. A dostáváme se k našemu českému GAPPEQovi a jeho tracku "One soul", který má hrubý - takový portugalský - full on zvuk, ale stále nese stopy jeho osobního přístupu a podivných zvuků. Skladba má výborný breakdown s kouskami reggae/dub elementů, výborné. Do Brazílie se dostáváme zpátky s VIBRA. S jeho trackem "Alien Intelligence" mám lehký problém, protože mi svým německý znějícím elektro-rave synthem moc připomína věc "Try to save your soul" od X-dream, takže bych ji spíš nazval full-on remixem na tuhle xdreamovskou věc. Ale jinak je to jednoduchá, úderná a tvrdší záležitost. Sedmý track pochází od portugalského projektu SPECTRA a "Radiation Status" je asi ta nejkrásnější skladba na téhle kompilaci. Měkké rytmy a basa, skvělé lehké melodie, skvělá atmosféra, skvělý melancholický track a přitom stále taneční. Srbský projekt ALTERNATIVE CONTROL se tu představuje s veselým full-on psytrancem "Esperanto". Zní to celkem dobře, optimisticky, na letních dancefloorech to bude super zabírat, ale podle mě jen jednu sezónu. Poslední je "Ocean in motion" od SOUND FIELD z Izraele a je to pro mě velké překvapení. Neočekávajte žádný typický izrael, je to kombinace hrubých kytar, goa melodií, progresivních elementů a poklidné atmosféry smíchané dohromady do lahodného koktejlu. Opravdu inovativní skladba, pro mě nejlepší z téhle kompilace.
Takže ve finále je to opravdu dobrý debut od Oxygen, tracky různých stylů, které mají jedno pojítko a to je morning sound. Určitě se nebudete nudit, najdete si tam svoje oblíbené věci a ani ty ostatní by vám neměli příliš vadit, poslouchají se příjemně a víte, že další track nebude znít stejně.
Tracklist:
1-Mr. Peculiar - Elevation2-Setherian - Patch This3-Audialize - Full On Chaos Magic4-E-jekt - Shigris5-Gappeq - One Soul6-Vibra - Alien Intelligence7-Spectra - Radiation Status8-Alternative Control - Esperanto9-Sound Field - Ocean in Motion


english version
SATELLITE(Oxygen records 2005)
Oxygen records is brand new czech label dedicated to the morning psytrance sound and they have released their first compilation last month so here we have a review on their release.
The first one to listen is the track "Elevation" from MR. PECULIAR, quite known artist from Australia, bringing us his original psytrance style full of melodies, twilight psychedelia and warm rhythms, very good track from him. If you know his other tracks, you definitely know how it sounds. If you dont know, just check it. The second one is from brasilian artist SETHERIAN. "Patch this" is more on the progressive side of psytrance, going fast straight forward with decent relaxing soundscapes than real melodies. With the third track we move to Portugal and its well know full on sound represented here by AUDIALIZE and his track "Full on chaos magic". Nice pumping track with a great melody but it is too long and gets a bit repetitive in the end. The next one is E-JEKT from Israel coming with a driving israeli full on track "Shigris". Good one, but I’ve expected more originality from them. And here we have a track "One soul" from our czech hero GAPPEQ. Raw driving - kind of portugal - full on but you can hear his personal effort and weird sound in it. The track has really great break down with some reggae/dub or whatever elements, goood. With VIBRA we are back in Brasil again. I have a small problem with his "Alien Intelligence" because it really reminds me the X-dream track "Try to save your soul" with its german raving elektro synth dominating the track. I would call it a full-on remix of this x-dreams track ;) Otherwise it is simple, hard hitting and definitely working. The 7th tracks is from portugal project SPECTRA with one of the most beautiful tracks here "Radiation Status". Warm rhythms and bass, great decent melodies, great atmosphere, great melancholic track and still very danceable. The serbian act ALTERNATIVE CONTROL comes with a happy full on psytrance track "Esperanto". Sounds nice, optimistic, it is summer dancefloor killer but only for one season in my opinion. The last one is "Ocean in motion" by SOUND FIELD from Israel and it is big surprise for me. Do not expect anything like israeli full on, it is a combination of raw guitars, goa melodies, progressive elements and calm atmosphere mixed all together. Really innovative track, for me the best one in this compilation.
So in the end, Satellite is a very good debut compilation from Oxygen, tracks of various styles with one aspect for all of them - the morning sound. You dont get bored, you can find your favorite tracks while the others wont disturbing you much and are still nice to listen, because you know the next track will not sound the same.

04.04.2005 | cymoon | magazín