jdi na obsah

VA Amalgama review a rozhovor o argentinsk

forum | english version
Interview s Dark Prisma records
Kam sahají počátky vaší psytrance scény? Jak je stará a jak se do dnešních dnů rozvíjí?
Scéna je to poměrně mladá. Již dlouho zde bylo pár psy freaků, ale parties před lety 03/04 nenavštěvovalo více než 200 lidí. První lidi, kteří se tu téhle scéně věnovali, byli X-Tribe, Terrestres Anominos, Murray, Moksha a Mindprobe, pionýři argentinské scény, kteří pořádali akce už od poloviny devadesátých let.
Poslední dva roky společně s globalizací elektronické hudby se vše začalo rozrůstat. Filter byl prvním, kdo do Argentiny přitáhl zahraničního hosta a byli to Jinno a Jigga z Analog Pussy. Byla to skvělá party, lidi se bavili a byl to milník pro naši scénu. Rok 2005 přinesl mnoho parties pořádaných skupinou Underbeat, kteří k nám přivezli takové lidi jako GMS, Infected Mushroom, Astral Projection, Sesto Sento nebo Ticon.
Spousta lidí se také začalo věnovat tvorbě muziky. Dark Prisma vzniklo díky potřebě tuhle muziku dostat k lidem kolem celého světa. Vznikl také kolektiv Mono del Espacio s cílem sdružit schopné lidi do týmu a dělat tak dobré party, dekorace a prostě vše co k tomu patří.
Jak je vaše scéna velká? Je rozšířená po celé zemi nebo jen ve velkých argentinských městěch? Jak je velká taková průměrná psytrance party?
Většina lidí žije zde v Buenos Aires. Naše ekonomika je tak postavená, stejně jako v ostatních zemích třetího světa, je soustředěná do jednoho bodu, kde se koncentrují všechny peníze společně se všemi bláznivými i obyčejnými lidmi. Takže naše scéna vzešla především odsud z Bueno Aires a na akce chodí průměrně tak kolem 500 lidí. Záleží na akci, jestli má zahraničního hosta nebo čistě jen domácí line up. A taky jestli myslíš všechny návštěvníky nebo jen čistě psyfreaky, jejichž počet roste mnohem pomaleji než návštěvnost akcí.
Máte nějaké problémy s úřady a pořádáním parties? Hlavně open-airů.
Je to hodně jednoduché uspořádat party, zajistit policii a sousedy. Tady v Jižní Americe mají lidé jiné starosti než se zabývat tanečními akcemi. Argentina, stejně jako ostatní jihoamerické země, jsou skvělé místo na venkovní akce a festivaly hlavně kvůli svým přírodním krásám, ženám, ceně dolaru a dostupností vhodných lokací.
Mají u vás návštěvníci psytrance parties nějaký oblíbený specifický styl hudby?
Většinu lidí oslovuje full-on, nevím proč. Ale na našich akcích se snažíme hrát od každého něco. Například Neurona, výborný místní DJ hraje různé psy styly a vždy dobrým výběrem skládá skvělé progresivní, fullon a chillout sety. Dalším příkladem je Mindprobe, jeden z hodně tvrdých projektů, který pro nás hraje už od roku 1998. My jako Megalopsy se vždy snažíme hrát naši nejtemnější muziku, takže myslím, že se aspoň snažíme lidem ukázat, že psytrance není jen full-on.
Hudba na vaší kompilaci mi hodně připomína staré goa časy, hlavně kvůli svojí mystické atmosféře plné magie a melodií. Kde jsou kořeny tohoto zvuku, který se snažíte představovat?
Hudebně ano, vycházíme ze starého goa trance, ale jinak nevím... Já začal psytrance poslouchat kolem roku 2001 a pamatuji si, jak jsem poslouchal nějaké věci z Hux Flux alba Cryptic Crunch a říkal jsem si, že to je přesně ono. To je ta nejskvělejší věc, co jsem kdy slyšel. To byla radikální změna. Je to také tím, že naše hudba vzniká od srdce, je to hudba plná pocitů, která vás naplňuje energií. Na Amalgama jsme se snažili vybírat prostě dobrou hudbu.
VA Amalgama
(Transition records/Dark Prisma records)

01 Prismatix - Preludio
02 Frantic Noise - Blues Brothers (twist mix)
03 Prismatix - Tallarins with Tea
04 Pragmatix - Relacion de Esencias
05 Cosmic Vibrations - Genoma
06 Durbamata - The Field
07 Frantic Noise vs Pragmatix - Balada Hardtrance
08 Megalopsy - Megalupis
09 Mindprobe - Where do they come from?
10 Prisma - Goblin Twist
VA Amalgama
(Transition records/Dark Prisma records)
Amalgama je první kompilace, které se kompletně zabývá a představuje argentinskou scénu. Pokud jste si přečetli interview, víte víc než dost o tom, jak to vypadá s psytrancem v Argentině, takže se můžeme rovnou vrhnout na tuhle kompilaci.
Otevírá ji krátké ambietně-chilloutové intro "Preludio" od projektu Prismatix, které se v mžiku přeleje do rozskákaného Twist remixu věci "Blues Brothers" od Frantic Noise. Groovy basa vám začne třepat hlavou a jemné retro synthy rozkroutí vaše ramena. Časem začne basa pěkně valit a skladba získá na intenzitě, nicméně neztratí nic ze svého původního, lehce optimistického, vyznění.
Následující Prismatix naváže na atmosféru z jeho intra a skladbou "Tallarins with tea" trochu zvolní, zklidní atmosféru pomalejší rytmikou, jednoduchou basou a pohráváním si s okolními zvuky a temnějšími synťákovými goa melodiemi.
Ale nebojte se, neusnete, protože Pragmatix vám vleje do žil opět trochu života a kompilace se rozjíždí v tom správném tranceovém duchu. "Relacions de esencias" se chlubí valivou energickou basou nad kterou sviští melancholická melodie, které se časem začne pěkně kysele kroutit až ji nahradí mocněji znějící synťák, se kterým doplujete až do klidného závěru.
Poté nastoupí projekt Cosmos Vibrations s věcí "Genoma", což je rozjetá tranceová věc, šlapající, neutuchající prolétávajícími mystickými synthy, které se postupně zjasňují, nabírají na intezitě až explodují v rozveselený morning fullon trance, aby se po čase zase zase zklidnili a vrátili se tam, odkud přišli.
Příjemná goa linie celé kompilace se bohužel zbortí s poměrně nudným a neoriginálním full-on trackem od Durbamata nazvaným "The Field". Žádný smysl jsem v něm nenašel, takže radši pojďme o track dál, protože ten je mnohem mnohem chutnější.
Absolutně magická záležitost "Balada Hardtrance" stvořená projekty Frantic Noise a Pragmatix. Skvělá mystická goa atmosféra vás provází celým trackem plným temným melodií a ploch, rytmika vás nenechá stát na místě, nahromaděná energie exploduje ve velice chutném závěru. Prostě trance dělaný od podlahy tak, jak má podle mé představy být.
Dalším vrcholem kompilace je track "Megalupis" od Megalopsy, což je záruka výživné potravy pro vaše uši. Megalopsy se nezapřeli a jejich věc je přesně dle očekávání, magická, rozjetá, tvrdé synty jasně dominují temné atmosféře. Nejtvrdší věc ze všech na téhle kompilaci.
Předposledním na seznamu je Mindprobe a pokud máte rádi starší acid goa trance sound, "Where do they come from?" by vám mělo také chutnat. Monotonní, valící se skladba, kde vše stoupá a klesá mezi dalšími samply, zvuky a skřípajícími acid linkami.
Kdo otevíral, ten zavírá, takže na konec tu je breaková věc od Prisma. Temně ambientně laděná, kysele neklidná záležitost "Goblin Twist" volající z hlubin širého temného vesmíru.
Amalgama je moc zajímavá kompilace, rozhodně to není nic, co dnes běžně všude vychází. Pokud ji mám jednoduše definovat tak bych použil jen dvě slova. Megalopsy a goa. Pokud máte rádi album od Megalopsy, tak na téhle kompilaci čekejte jejich sound ve více variacích, což je samozřejmě způsobeno hlavně tím, že v mnohým projektech členové Megalopsy figurují a jejich vliv se prostě nezapře. A pokud hledáte moderní goa sound, ne zrovna zbytečně převrstvený jako před deseti lety, ale se stejným poselstvím, energií a atmosférou, tak s touhle kompilací byste se neměli rozhodně minout. Na téhle kompilaci je prostě psytrance. Ne agresivní nebo přehnaně moderně vřískající, přesto ne jednoduchý nebo ulisný. Stejně bude nejlepší si poslechnout samply a pak si rovnou to cd koupit.
Buy at Beatspace.com
Buy at Saikosounds.com
Transition Records
http://www.transitionmusic.com.ar

Dark Prisma Records
http://www.darkprisma.com.ar

English version
Interview with Dark Prisma records
When did your psytrance scene started? How old is it and how did it evolve till these days?
The scene here is quite young... there have always been psy freaks from a very long time, but the parties before 03/04 didnt gather more than 200 people. The first psy freaks and dj crews were the X-Tribe,Terrestres Anonimos, Murray, Moksha and Mindprobe, the pioneers in the argentinian psytrance scene. They have been throwing parties since mid nineties.
The since the last 2 years and with the mass globalization of electronic music the thing started to grow. Filter was the first guy to bring an international psytrance artists to our grounds, the first ones were the AP Crew: Jinno and Jigga. That party was a blast, the people had a great time and started a new stage for our scene. 2005 came with a lot of parties by Underbeat bringin artists such as GMS, Infected Mushroom, Astral Projection, Sesto Sento, Ticon,
blowing our dancefloors away.
Also, there was a very important artistic growth and development in the local scene... Dark Prisma emerged from the need to publish and show the world the noises that were coming from this lands. Mono del Espacio emerged as the collective to join all the people together as team to build parties, decos, and make sumthing good all together.
How big is the scene? is it spreaded all over the country or just around the main big cities of argentina? whats the size of a regular psytrance party there?
Most people here live in Buenos Aires. Our economy is based, as well as the other third world countries, in a focused point, where all the money, crazy and poor people is all messed up together. So the psy scene has mainly grown here in Buenos Aires and the average number of psyfreaks in a party here is around 500. It depends on the type of party, if there is big interational visitor or just a national line up party. Also whether you count all the people or just the psyfreaks which grow way slower than the the general psy public.
Do you have some problems with local authorities and throwing the parties? this especially goes for open-air parties, which can be hard to make in some parts of world.
Its very easy to make a party, also to fix the police and neighbours. Here in southamerica people here have worst problems to be bothering ravers. Argentina, as well as all the southamerican countries, is a perfect place for an outdoor parties and festivals because of its nature and beuty, women, dollar price and party spot aviability.
Is there any specific music style being the most popular among the psyparty freaks?
Most people is touched by fullon, I dont know why. But in our parties and sets we try to play a little bit of everything. Neurona, for ex., is a great local DJ and plays differents types of psy, always with good criteria generates excellent progressive athmospheres as well as fullon and chillout sets. Another good example is Mindprobe, a very dark psytrance live act that plays for the argentinian aliens since 1998. We as Megalopsy always picked our darkest music to play, so I think at least we made the try to make people aware that psytrance is not only full on.
The music on your compilation reminds me a lot of goa times, because of it is mystical atmosphere full of magic and melodies. Where are the roots of this specific sound you are presenting?
Musically yes, our roots come from the old goa trance, but i dont know... i started to listen around 2001 and I remember listening some tracks of the Cryptic Crunch album from HuxFlux and saying ’ohyeah! this is the most fucked up thing ive ever heard!’, that was a radical change. It also comes from all music made with the heart, music with intense feelings that fills up your chest you with energy. Good music, thats the concept we tried to pick the tracks for Amalgama.
 
VA Amalgama
(Transition records/Dark Prisma records)

01 Prismatix - Preludio
02 Frantic Noise - Blues Brothers (twist mix)
03 Prismatix - Tallarins with Tea
04 Pragmatix - Relacion de Esencias
05 Cosmic Vibrations - Genoma
06 Durbamata - The Field
07 Frantic Noise vs Pragmatix - Balada Hardtrance
08 Megalopsy - Megalupis
09 Mindprobe - Where do they come from?
10 Prisma - Goblin Twist
Amalgama is the first compilation, which is completely oriented on the psytrance from Argentina. If you read the interview, you know quite a lot about their scene there, so let’s go to review the music.
A short ambient-chillout intro "Preludio" from Prismatix is opening the disc and in a short moment it breaks into the Twist remix of "Blues Brother" created by Frantic Noise. Groovy bassline and sweet retro synths make your body moving. Later the bass starts to roll nicely and the track gets more of intensity, but doesnt loose its original, quite optimistic fluffy sound.
The next Prismatix track "Tallarins with tea" follows his intro atmosphere, he calms down a bit with slow rhythms, simple bass and plays around with surrounding sounds and darker synthetic goa melodies.
But dont be worry, you are not going to fall asleep, because Pragmatix puts more life into the compilation again and it starts to aim to the right trance spirit. "Relacions de esencias" provokes with its energetic bassline and the melancholic melody flying above. It is getting to be more and more twisted until it is replaced by a strong synthline which is taking you to the mellow end of this track.
After that the Cosmos Vibrations project is the one to go with "Genoma" track, which is fast driving, vibrating trancey tune with flying mystical synthlines getting more and more clear and plain sound, getting more and more intense until it explodes into happy morning fullon trance and later gets back to the state where it came from.
The very nice goa line of this compilation is unfortunately broke up by a simple and quite unoriginal full-on track from Durbamata called "The Field". Sorry, I havent found anything inside this music, so lets move to another one, because it is much much more tasty.
"Balada Hardtrance" is an amazing magic thing made by Frantic Noise and Pragmatix. Great mystical goa atmosphere is taking you on a ride through the whole track filled with dark melodies and soundscapes, the bass and drum is kicking your ass and all the energy explodes in the very tasty end of it. This is a real psy/goa trance made the way it is supposed to be, at least for me.
The next peak of the Amalgama is the "Megalupis" track from Megalopsy, which for sure is the sign for good music for your ears. And for sure it sounds like Megalopsy as you expect it, magic, driving, dark synths and mystical melodies are dominating the whole track. The hardest thing here.
And here we get to Mindprobe’s track. If you like more old school acid goa trance sound, "Where do they come from?" should fit your taste. Monotone, rolling track where everything is going up and down with all its samples, sounds and screaming acid line.
In the very end of this disc you find a great weird thing from Prisma. A dark acidic ambient break tune "Goblin Twist" is calling you from the deep dark universe.
Amalgama is a great compilation, nothing what is being released every day in our scene. If I have to describe it very simply I should use just two words. Megalopsy and Goa. If you like the Megalopsy album, just expect their sound in much more variations. It is pretty obvious because both members are involved in most of the projects here so they’ve influenced the sound a lot. And if you are looking for modern goa sound, not that much overlayered as it was made 10 years ago, but with the same message, energy, atmosphere and a lot of clear melodies, this compilation is definitely dedicated to you and you shouldnt miss this release. It is simply pure goa/psytrance. Not aggressive, not excessively screaming out loud in the modern way, but still not cheesy or commercial. So go, listen to the samples and get your copy today!
Buy at Beatspace.com
Buy at Saikosounds.com
Transition Records
http://www.transitionmusic.com.ar

Dark Prisma Records
http://www.darkprisma.com.ar

18.11.2005 | cymoon | magazín