jdi na obsah

Shotu - Conception

Obrázek

Frantík Shotu má velký talent vytvářet propracované nočně-psychedelicko-disonantní plochy, které ale po bližším prozkoumání sálají nečekaně hřejivou a podmanivou atmosférou. V roce 2009 vydal své druhé řadové album Conception.

Na novince Shotu osciluje mezi nočně psychedelickými orgiemi a prosluněnější atmosférou vycházejícího slunce, to všechno ale pevně ukotveno ve vlastním košatém stylu. Obálku alba zdobí kybernetické spermie zabarvené v chladných barvách pronikajících do vajíčka, které působí spíš jako oceánová planeta. Skvělá a zároveň esteticky decentní obálka. V hudbě je znát zřetelná stopa starého dobrého goa feelingu, jaký kdysi nabízely projekty jako Darshan nebo Quadra. S prvním trackem The Cell Division teprve pootevíráme dvířka šílenství, abychom se mohli dostatečně připravit na chystaný výlet do říše za sedmero houbami a devatero kaktusy. Skladba nikam nepospíchá, basa si vesele skotačí a distorzní zvuky zatím jen tak lehce poletují kolem. Skvělý rozjezd. S druhou skladbou Wisdom Light už pomalu vcházíme do temného lesa a skřítci začínají cenit svoje deformované ksichtíky. Poslech této skladby už je v návaznosti na skladbu předešlou vyložené blaho.

Titulní pecka Conception je stále ještě spíše záležitost k rannímu hraní, ale další kousek Freaky Dods už se razancí beatů a strukturou basy jednoznačně přelévá do hlubokých nočních šíleností, kdy budete rádi, že neodejdete ze stage se šesti končetinami. Přibývá vrstvených zvuků. Skladba má elegantní polyrytmiku. Pětka Woobiloo je skvělou ukázkou rafinovanosti psytrance music. Jako byste seděli kolem ohně a kouřili nějaké hodně silné DMT. Prolétáváte tunelem, ve kterém můžete narazit na cokoliv. Šestá skladba Hippy Whisper už je zase trochu hopsavější, je nadýchaná a není tak intenzivní. V témž duchu pokračuje i skladba Brainwaves. Tato skladba je plná éterických jemných zvuků, které si vyžadují vaši pozornost, pokud chcete, aby měly efekt. Výsledkem je výlet do vlastní hlavy jako v duchu názvu skladby. Poslední záchvěv temnějšího soundu můžeme nalézt v osmičce Wiggles, což je asi nejlepší track alba. Kanonáda hluboké a silné basy a masivního pulsního kopáku je doprovázena důmyslnými strukturami buddhistických mandal, květinových vzorků francouzských zahrad, je to kaleidoskopické moře lahodící uším gurmána. Barevná nádhera. Poslední track Dimitry je trochu volnější a je zakončen křikem právě narozeného dítěte….

Conception je psytrance pro dospělé. Pokud hledáte líbivou a nenáročnou, poslechově prostou taneční hudbu, tak tohle si rozhodně nepořizujte. Naopak pokud patříte mezi nepočetnou skupinu gurmánů, kteří umí pracovat s vlastním vědomím a překládat mohutné syntetické polyrytmické vrstvy do vlastního fantazijního jazyka, je toto dílo ideální začátek. Začátek cesty bez konce, početím nového fanouška žánru, kterému se říká psytrance.

Tentokrát bez procentuelního hodnocení. Je bezpředmětné.

02.04.2010 | Basic | magazín

Komentáře

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele durango
Obrázek uživatele Basic

Jinak dík, jsem rád, že se recenze líbí. Už píšu další.

Jinak dík, jsem rád, že se recenze líbí. Už píšu další.

Obrázek uživatele cybernetixx

...a co takhle Paraforce a jeho album Stampede?

...a co takhle Paraforce a jeho album Stampede?

Obrázek uživatele Basic

No teď mam rozdělanou recku na jeho album Deep Forest. Stampede

No teď mam rozdělanou recku na jeho album Deep Forest. Stampede mam rozposlouchaný, zatim docela v pohodě.... uvidim

Obrázek uživatele cybernetixx

Když je tohle druhé album, docela bych si poslechnul i to

Když je tohle druhé album, docela bych si poslechnul i to první.

Obrázek uživatele Basic

Jungle Expedition mě bavilo trochu míň, ale neslo se v podobnym

Jungle Expedition mě bavilo trochu míň, ale neslo se v podobnym duchu.

Obrázek uživatele Basic

Ale je pravda, že jsem ho slyšel jen zběžně a určitě se k němu

Ale je pravda, že jsem ho slyšel jen zběžně a určitě se k němu vrátim.

Obrázek uživatele Basic

Jen dodám, že album je možné zakoupit jak v digitální tak v CD

Jen dodám, že album je možné zakoupit jak v digitální tak v CD podobě na stránkách labelu Hadra Records: http://www.hadra.net/

Obrázek uživatele cybernetixx

To album je stejně dobré, jako tvoje recenze.

To album je stejně dobré, jako tvoje recenze.

Obrázek uživatele Basic

To se dá vykládat na obě strany :-)

To se dá vykládat na obě strany :-)

Obrázek uživatele cybernetixx

To určitě nedá, slyšel jsi to album sám :-)

To určitě nedá, slyšel jsi to album sám :-)