jdi na obsah

Scorb interview

english version | discography
Jelikož na webu není o tobě moc informací, můžeš nám nejdříve o sobě něco říct? Kdo jsi, odkud jsi a cokoliv dalšího, co bys nám chtěl sdělit...
Jmenuji se Ady Connor a žiju ve městě Leicester zhruba uprostřed Anglie. Jsem grafický designer, producent a dj. Můj hlavní solo projekt je Scorb a jsem také zapletný do různých dalších projektů jako třeba RAM. Jsem úzkostlivý perfekcionalista trpící 24 hodin denně a udržovaný při životě stupidním smyslem pro humor a láskou k pivu!
Jaká je tvoje hudební minulost?
Od 11 let jsem trénoval hru na perkuse a bicí, hrál jsem v mnoha skupinách, s některými jsem dokonce jel na turné po USA, Evropě a Novém Zélandu. Vždy jsem měl rád různé druhy hudby (Talk Talk, Led Zeppelin, CJ Bolland, Autechre, Elgar, Underworld atd!!!) a k elektronice jsem se dostal poté, co jsem slyšel od Prodigy "Out of space" a "The Age of Love" od Jam & Spoon. A tak jsem v roce 1994 vyměnil bicí soupravu za gramofony a dal se na techno.
Kde a kdy jsi se dostal k psytrance scéně a tomuhle druhu hudby?
Hallucinogen a Return to the source ve mě zažehli zájem o psytrance a tak poté, co jsem skončil s designérským učením, předělal jsem svůj počítač a začal se nimrat v čistě softwarovém studiu. Když jsem dokončil několik tracků, DJ Freaky Bob, můj kamarád a zároveň přítel Deviant Species, mě přivedl k Ambivalent records, kde jsem začal vydávat, hrát a dělat grafiku.
Zhruba tak před rokem jsi vydal své první album. Před časem jsem ho opět celé poslouchal a znovu se mi moc líbilo. Spousta nápadů, různá atmosféra a skvělá produkce. Jak dlouho jsi na něm pracoval? Ještě pořád jsi s ním spokojen?
Práce na Scorb album mi zabrala asi 4 měsíce a moc mě to bavilo. Bylo to poprvé, kdy jsem se dělání muziky věnoval na plný úvazek a bylo to uvolňující. Většinou je pro mě problém slyšet svoje staré věci, ale asi před měsícem jsem svoje album znovu poslouchal a z většiny tracků jsem měl pořád radost. Zní opravdu jako první album a rád bych si myslel, že moje současná produkce se stává více vytříbená!
Jak vlastně děláš svoje skladby?
Nemám žádný postup, jak začít s trackem. Někdy si jen hraju s rytmikou, jindy mě zas nasměruje ambientní intro nebo nějaký sampl. Track považuji za dokončený jen když mě dokáže pořádně rozvařit. Jakmile se to stane, cítím, že se ten track píše skoro sám a to je také kdy mě to nejvíc baví. Udělat jeden track představuje čas od 12 hodin do 12 měsíců!
V poslední době vyšlo několik tvých nových tracků na různých kompilacích, takže to vypadá, že pořád na něčem pracuješ. Jaké jsou tvoje plány do budoucnosti? Nějaká naděje na nové album?
Poslední dobou jsem se hodně zabýval děláním CD obalů například na Deviant Species, RAM, NRS, kompilace od LPS, Fragile Planet a také novou Ambivalent kompilaci. Pořád pracuju na nových věcech pro Scorb a moje vedlejší projekty, ale jsem rád, že můžu říct, že jsem začal pracovat i na novém albu, které by mělo vyjít příští rok. Také jsem společně s Mikem Rucinskim (který remixoval RAM dub) stvořil nový projekt nazvaný "Orzel’s Machine" směřujícím do oblasti techno/electronica! Vydávat to budeme na našem novém labelu "Numbworx" také příští rok.
Co používáš za vybavení, když děláš muziku?
Užívám pouze software společně s Logic a Ableton. A pokud si to nějaká kolaborace žádá, můžu použít cokoliv. Za poslední rok dva mě trochu znudila synthová muzika a tak teď spíš nahrávám zvuky a používám samplery pro 90% mých tracků. Mám takový zvláštní zlozvyk. Vždycky mě začne štvát kick drum a tak se ho snažím alespoň každých 14 dní měnit!
Můžeš nám říct víc o tvých vedlejších projektech?
Mám jich několik, nyní nejvýznamnější je RAM (Rampant Angry Men) s Paul Wrightem aka Lek (NRS/Green Reefah, ex-Deviant Species). Právě jsme na turné v Japonsku, kde zviditelňujeme debutové RAM album "Efficient Chips" a nové NRS album, které vyšlo na Last Possible Solution (LPS). Je také hotových pár tracků Scorb vs Deviant Species a tak 5-6 dalších kolaborací se připravuje. Dokončil jsem i remix na "Full Throttle" od Prodigy, který teď budu jeden až dva měsíce hrát předtím, než udělám zájemcům kopie a dám ho na web!
Co tvoje djování?
DJingu se věnuji tak 10 let, začínal jsem s techno vinyly, pak jsem k nim přidal trance a psychedelic a asi před 3-4 lety jsem začal hrát z CDs. Jako DJ vystupuji celkem pravidelně a hraji mnohem tvrdší muziku než byste si mysleli podle zvuku Scorb.
Jaké jsou tvoje oblíbené projekty?
Stejně jako mnoho dalších producentů, nemám až tak moc času poslouchat všechnu ostatní muziku, jak bych chtěl. Moji oblíbení DJs jsou třeba Damage, NRS a Shift.
Jak nahlížíš na britskou scénu? Vypadá to, že psytrance se tam hodně rozmáhá a přitahuje víc a víc lidí.
Psytrance scéna je silná všude v Británii, ale musím říct, že bristolský "Tribe of Frog" je opravdu vynikající. Také si vždycky si užívám hraní na "Alien Resonance" v Liverpoolu. Tyhle parties mají kolem sebe opravdovou komunitu. Londýnské parties jsou také dobré, ale mají trochu tendenci být více pomíjivé.
Díky za rozhovor.

English version
Since there is not much information about you, can you tell as a bit about yourself? Who are you, where are you from or any other information you want to share with us?

My name is Ady Connor and I live in the city of Leicester, centrally located in England, UK. I am a Graphic Designer, Producer and DJ. My main solo project is Scorb and I’m involved with various side projects including RAM. I am a meticulous perfectionist tortured by a 24 hour day and balanced by a stupid sense of humour and a love of beer!
What about your musical background?
I was a classically trained percussionist and drummer from the age of 11 and have played in a variety of bands and orchestras, some even touring USA, Europe and New Zealand. I’ve always liked a broad range of music (Talk Talk, Led Zeppelin, CJ Bolland, Autechre, Elgar, Underworld etc!!!) but was turned on to electronica and trance/techno after hearing Prodigy’s "Out of Space" and "The Age of Love" by Jam & Spoon. So in 1994 I traded my drumsticks for decks and got myself a serious techno habit!
When and how did you get connected with the psytrance scene and this kind of music?
Hallucinogen and Return to the Source sparked the interest with psytrance and after I finished training as a graphic designer I built a PC and started dabbling in a purely software studio environment. After a few tracks were down, DJ Freaky Bob, a mutual friend of myself and Deviant Species, made some introductions leading to the close affiliation with Ambivalent Records both as an Artist, DJ and Graphic Artist.
You released your first album just a year ago. I was listening to it couple of days ago and I was impressed by it again. Many ideas, different moods of the tracks and clear production. How long were you working on it? Are you personally still satisfied with it?
The Scorb album took about 4 months and was extremely fun to do. It was the first time I was writing music full time and was very liberating. I actually find it difficult to enjoy my old music but did listen to the album a month or so ago and was still pleased with most of the tracks. I think it sounds very much like a first album and I’d like to think my production and arrangements are becoming more refined and focused these days!
How do you build your tracks?
I have no set way of starting a track. Sometimes it will be just making grooves and percussion, other times an ambient intro or a stupid sample will show the way. The only way I’ll finish a track though is when it starts to give me a buzz. Once this happens I find the track almost writes itself (sometimes more fluidly than others!) and that’s when I usually have the most fun. Tracks seem to take any time between 12 hours and 12 months!!!!!
There are couple of single tracks coming out on various compilations these days, so it looks like you still work on new music. What are your future plans? Any chance of your new album soon?
I have been involved with designing a load of CD sleeves in the last few months including; Deviant Species, RAM, NRS, LPS Comps, Fragile Planet Comps and the new Ambivalent Comp. I am continuing to work on Scorb tracks for compilations and my various side projects of course but am pleased to say I have started the new Scorb album and aim to release sometime in 2005. I am also involved with a new project with Mike Rucinski (who remixed the RAM Dub) called "Orzel’s Machine" which will be huge sounding covert Techno/Electronica! This will be released on our new label "Numbworx" in 2005.
What sort of equipment do you use to make your music?
I use software exclusively for my music and regularly use Logic and Ableton. When a collaboration demands it I will use anything though. I have become more tired of synth style music over the last year or two so am finding myself recording sounds and using samplers for 90% of my tracks. I also have a bad kick drum Habit and feel the need to make new ones at least once a fortnight!
Do you have any side projects or cooperations with other artists?
I have several side projects, most notably RAM (Rampant Angry Men) with Paul Wright aka Lek (NRS/Green Reefah, Ex-Deviant Species). We are currently touring Japan to promote the Release of the RAM album "Efficient Chips" and the new NRS album on Last Possible Solution (LPS). Some Scorb Vs Deviant Species tracks are finished and 5 or 6 other new collaborations are set to see the light of day very soon. Also I have just finished a remix of Full Throttle by The Prodigy which I will cane for a month or two before copying it for anyone who wants it and putting it on the web!!!
What about your djing?
I’ve been Djing for 10 years, starting with techno on vinyl then to include trance and psy before moving to CDs 3-4 years ago. I get regular bookings to DJ and play a lot harder music than you might associate with Scorb!
What are your favorite projects?
Like many producers I guess, I don’t have as much time as I’d like to listen to other music. My favourite artists to DJ though are Damage, NRS and Shift.
How do you see the British psytrance scene? Seems like the psytrance sound is getting to be a big thing there and attracts more and more people.
There are strong pockets of Psytrance all over the UK but I’d have to say that "Tribe of Frog" in Bristol really shines. I always enjoy playing at "Alien Resonance" in Liverpool as well. These parties have a real community behind them and though London parties can be cool they can have a tendency to be more transient as well.
Thanx for the interview.

Discography
Scorb - "Mutoid" : "Creeping Ambivalent Tendencies" - VA Ambivalent Records UKScorb - "Lunaris" : "Significant Elf Proclivity" - VA Ambivalent Records UKScorb - "13.5 Hrs" : "Contra Polar Activity" - VA Ambivalent Records UK
Scorb - "Scorb" : Ambivalent records UK 1 Special Liquid 2 13.5 Hours 3 The Aquarium 4 Oracle 5 Mutoid (Extended Version) 6 Drum War 7 Klangman 8 Metabolic Activity 9 Psycore 10 Stupid Science
Scorb - "Lurk/Spaced Oddyssey EP" : Shiva Space Technology 12" GermanyScorb - "Magmite" : "Joker" - VA Deja-Vu Records RussiaScorb - "Scorby Snacks" : Psionic Storm - VA Digital Psionics AustraliaScorb - "Cerebral Vortex" : "X-Ray" - VA Shiva Space Technology GermanyScorb - "Tundra" : "Planetary Exodus II" - VA Fragile Planet Records UKScorb - "Let’s go Raving" : "Midnight Storm" - VA Nexus Media South AfricaScorb - "Phibian" : "Unhinged" - VA Last Possible Solution UKScorb - "Kakah Tooki" : "Unhinged" - VA Last Possible Solution UK
Scorb collaborations and remixes
Deviant Species - "Beaver Inverter" (Scorb Remix) : "Significant Elf Proclivity" - VA Ambivalent Records UKDeviant Species - "Beaver Inverter" (Scorb Remix) : "Goa Trance Vol.5" - VA Yellow Sunshine ExplosionR.A.M. - "Midnight Snacks" : "Planetary Exodus" - VA Fragile Planet Records UKR.A.M. - "Chicken Drumsticks" : "X-Ray" - VA Shiva Space Technology Germany
R.A.M. - "Efficient Chips" : Nexus Media South Africa 1 Hash Brown 2 Coming Back 3 Retard 4 Onion Rings 5 Beer Nuts 6 Deadly Nightshade 7 Dreamcatcher 8 Sausage & Mashup 9 RAM Dub
Broken Toy - "Absolutely" (Scorb Remix) : "Unhinged" - VA Last Possible Solution UKR.A.M. - "Liquid Lunch" : "Unhinged" - VA Last Possible Solution UKDeviant Species - "In the Hands of the Randomiser" : "In the Hands of the Randomiser" - Ambivalent Records UKDeviant Species - "The Entrapment of John Dory" : "In the Hands of the Randomiser" - Ambivalent Records UKR.A.M. - "Nice but DIMM" : "Midnight Storm" - VA Nexus Media South AfricaMartyn Hare - "Manifest" (Numbworx Remix) : Tremors IV 12" UK

12.12.2004 | cymoon | magazín