jdi na obsah

Rozhovor s djjem Shawnodese

Již tento pátek 25.12: zahraje v Praze v klubu Cross Dj Shawnodese..přinášíme vám rozhovor

1) Ahoj. První otázka na tebe..prosím představ se nám...Kdo je dj Shawnodese?

Jsem Gosse Beerda, je mi 42 let a žiji v Holandsku, kam jsem se vrátil potom, co jsem nějakou chvíli žil v cizině – v Caracasu (Venezuela) a v Berlíně (Německo).
Jsem otcem dvou krásných dětí, které mi moc chybí, protože obě žijí v zahraničí. Jako DJ hraji od začátku roku 1992 – začínal jsem s acidem/trancem/technem, ale věci se vyvinuly v psytrance celkem rychle. Potkal jsem kamarády, kteří se vrátili z Goa a z Japonska a přinesli ty úžasné nové zvuky na DAT páskách a mně to okamžitě chytlo a začal jsem se o tuto specifickou spirituální taneční hudbu zajímat a hledat ji. Psytrance hraji do dnešního dne a je to opravdová vášeň mého života.

2) V ČR budeš hrát porvé...Máš nějaké recenze o české psytrancové scéně? Víš něco o Praze?

Moc toho o Praze a o českém psytrancu nevím, i když tady mám pár kamarádů – Lukáše (Fluorobotanics decos) a Martinu, Jana / DJ Rawe a věřím, že se k nim brzo přidají další. Občas se mi zmínili o něčem z české scény, ale už se opravdu těším, až se na to sám podívám.
r Loni jsem hrál na Slovensku na festivalu Mystika a budu tam hrát i příští léto. Tam jsem určitě potkal tuny lidí z České republiky a z Prahy. Upřímně se mi hodně líbí čerstvá, nevinná atmosféra – v porovnání se západní Evropou, která je už nějak zkažená. Určitě tady máte taky vlastní problémy, ale lidi tady působí velmi příjemně, paří naplno a ze všech sil podporují každého DJ nebo Live-act... přesně tak, jak to má být.

3) V současné chvíli intenzivně pracuješ na svém labelu Mind Funk Records...Pověz nám něco o labelu...Co má za sebou a co před sebou?

Ano, Mind Funk se konečně vrátil po tříleté pauze způsobené osobními problémy a kolapsem celého trhu s CD, což bylo důvodem finanční krize a bankrotu mnoha labelů.
Teď se mi daří vydávat nové CD pod mým labelem hlavně díky úžasné podpoře, které se mi dostává od umělců. Je příjemné, když můžu vydávat ty skvělé talenty, které potkávám všude po světě na mých DJských výletech i online ve velkých uměleckých komunitách.
Teď plánuji hodně nových alb. Právě vyšlo Stereographic vs. Smoke Ship „Audio Acupuncture“ (http://www.beatspace.com/...). Další na radě mělo být album Peace Ka „Persistent Psychedelic Particles“, ale jeho vydání se trochu posune, protože několik tracků potřebuje ještě víc práce. Právě jsme začali s propagací mé nové kompilace „Italian Instigators – Part 01“ (http://forum.isratrance.c...) – masterovat se bude v nejbližších týdnech a obal navrhne Lucy Sky (nový úžasný VJský talent Mind Funku) z Německa. Po vydání alba Peace Ka plánujeme další autorská alba od tvůrců: Fobi (Makedonie), Random (USA) a David Shanti (půlka Terraformers, Francie), druhou část Italian Instigators a novou kompilaci sestavenou našim německým label DJ Merrym z Berlína. Jak vidíš, máme opravdu hodně práce.

4) Hrál si na party po celém světě...Máš možnost srovnávat..Lze vůbec srovnávat? Jaká je třeba scéna v Německu?

V průběhu let, co jsem cestoval po zeměkouli jako DJ jsem mohl vidět rozdíly mezi různými státy, ale stejně to nakonec všechno vede k tomu samému.
Existují rozdíly v hudebním vkusu, v místech parties (hlavně kvůli odlišnému podnebí), rozdíly mezi umělci, ale všeobecně je dneska scéna víceméně stejná kamkoliv jdu. Někde je všechno nové a svěží – v porovnání s místy, kde scéna funguje už mnoho let – a taky je tu samozřejmě rozdíl v úrovni entuziasmu a kreativity, ale stejně nakonec všichni paříme na tu samou hudbu, většinou máme podobné myšlenky, cíl a spirit.
Některé země jsou od zbytku odlišné tím, že scéna je tam obrovská – jako Mexiko, Izrael, Brazílie.. Ale i tam je to nakonec o těch samých věcech. Nepříjemná záležitost, kterou vnímám všude po světě, je, že konzumnost a komerčnost nahrazuje spirit a spiritualita. Většině lidí, které vidím na kdysi tak krásné psytrancové scéně, už nejde moc o nic jiné, než se každý víkend co nejvíc rozbít. Jsem z toho trochu smutný, protože hrát pro tohle publikum už není tak inspirující, jako jsem si za posledních 18 let zvykl.

5) Jaká hudba krom psytrancu tě ovlivňuje?

Kromě psytrancu poslouchám hodně chilloutu, dubu, ambientu, ezoterické a léčivé hudby, lidové hudby (hlavně původní hudby amerických indiánů), triphopu, drum&bassu, junglu a taky klasický rock jako Pink Floyd, Led Zeppelin, Black Sabbath, steré Queen. Občas si poslechnu nějaký správný death/grind/trash metal a punk/hardcore – moji oblíbenou hudbu z 80. a začátku 90. let – předtím, než jsem se zamiloval do elektronické taneční hudby. Ta nejkomerčnější hudba mě nikdy moc nebrala a pravděpodobně ani nebude, protože je navržena tak, aby ji lidé jenom tupě konzumovali a většina nemá žádnou duši.

6) Co tě zajímá krom psytrancu? Jaké jsou tvé koníčky?

Mé zájmy mimo psytrance jsou fitness, plavání, jóga, bojová umění (i když už se jim aktivně nevěnuji), čtení, cestování, chození a objímání a tulení s mou úžasnou přítelkyní :-).

7) Co od tebe můžeme čekat v tvém 2,5 hodinovém vystoupení v Cross Clubu 25.12.2009?

Těžko říct, co můžete očekávat od mého setu 25. v Crossu, protože nikdy přesně nevím, co budu vlastně hrát, dříve než začnu. Myslím, že dobrý DJ se vždy trochu přizpůsobí publiku a prožitku okamžiku. Jenom když opravdu žijete a prožíváte přítomný okamžik můžete se správně naladit a cítit, jakou hudbu je třeba zahrát. Samozřejmě mám styl, který je typicky můj, ale sety se od sebe můžou i dost lišit. Můj styl je 100% psychedelický, nepoužívám laciné, předvídatelné, komerční zvuky (nebo si to alespoň myslím). Hraji všechno od úplně ranních zvuků po hluboký, dunivý noční psytrance. Pohybuji se většinou mezi 144 a 155 BPM, ale záleží na tom, co se v tu chvíli hodí. Za sebe bych chtěl skončit větou: Přijďte se sami podívat do klubu Cross 25.prosince. ;-)

Děkuji za rozhovor Ondřeji a na viděnou v Praze!

20.12.2009 | Ondrej Psyla | magazín