jdi na obsah

Psycho Abstract album review

forum | english version
Psycho Abstract - Living in a continuous dejavu
(Neuronal records 2005)
Neuronal records je nový španělský psychedelic trance label, který založili Sergio Gárate a Raúl Jordán právě tento trok. Jejich prvním počinem je album Psycho Abstract, projektu Raúla Jordána.
Psycho Abstract nás bere na projížďku 9ti tracky ve stylu full-on psytrance, ale nečekejte ten úplně typický full-on zvuk. Raúl uspěl v tom vytvořit něco osobitého, i když ne nutně inovativního a bortící dimenze současného psytrance. Posbíral prvky z psytrance, goa a full-onu a namixoval je do lahodného koktejlu zvuků poskakujících na dobře stavěné base a vyprávějících příběhy na poslech a tanec. Má dostatek inspirace na to, dát každé skladbě odlišnou atmosféru @ někdy spíše lehčí, jindy víc tvrdší, někdy mě připoměla moje časy goa. Není tu tedy nic, co byste ještě neslyšeli, ale to nevidím nutně jako něco špatného. Jen si surfujete po zvukových vlnách vířících synťáků, kroutících se efektů, šťavnatých melodií a celkově příjemné atmosféry dobře stavěných tracků, které dávají smysl. Dobrá zvuková produkce je tu samozřejmostí.
Pokud se vám líbí produkce labelů jako třeba Neurobiotic, Com.pact nebo Nano, popřípadě lidí jako Fatali, Jirah a podobných, neměli byste být tímhle albem rozhodně zklamaní a poslech nového alba Psycho Abstract si určitě užijete. Budete jako v nekončícím dejavu. Já si tuhle radostnou projížďku albem užívám.
Ukázky je možné slyšet na webu Neuronal records.
A jak se vám líbí tohle album? Napiště nám na fóru.

English version
Psycho Abstract - Living in a continuous dejavu
(Neuronal records 2005)
Neuronal records is a new psychedelic trance label from Spain founded by two guys Sergio Gárate and Raúl Jordán right this year and their first release is the second full lenght album of Psycho Abstract, a project of Raúl Jordán.
Psycho Abstract is taking us on a nice journey through sound of 9 tracks in full-on psytrance style, but dont expect the average full-on. He has succeed in creating something individual, but not necessary groundbreaking or innovative. He took elements of psytrance, goa and full-on and mixed it in a sweet coctail of sounds jumping on a fat groovy bassline and creating stories for you to listen and dance to. He has a lot of inspiration to give each track special feeling - sometimes more lighter, sometimes more massive or deep, sometimes reminds me my goa times. There is nothing that you havent heard before, but I dont see it as a bad thing. You are just surfing on sound waves of swirling synths, twisted effects, mellow melodies and overall pleasant atmosphere of skillfully builded tracks with a point and good production of sound.
If you are familiar with sound of labels such as Neurobiotic, Com.pact or Nano or artists like Fatali, Jirah and similar, you shouldnt be dissapointed and have a good time with Psycho Abstract’s new album. You’ll be living in a continuous dejavu. I enjoy the joyful driving ride of this album.
Samples can be heard at the Neuronal records website.
Do you like this album? Tell us in our forum.

17.07.2005 | cymoon | magazín