jdi na obsah

Na kus řeči s Gaby

Připravili jsme pro Vás na tento týden další část článků ze série "Na kus řeči s..." Tentokrát jsme si vybrali k rozhovoru slovinskou Djane Gaby, která se měla možnost prezentovat na většině nám známých a dostupných akcí na psytrancové scéně.

*DJANE GABY*
Gaby je ženská umělkyně, jejiž popularita stoupá na celoevropské trance scéně.
Jejím domovem je Slovinsko, v součastnosti však působí v Rakousku. Střed Evropy, jak sama prezentuje je totiž tím správným místem pro její psychedelické cesty.
Psytrance, který Gaby hraje je velice vřelý, spirituální a senzitivní. Je kombinovaný s kvalitním mixem a ochotou k spontánní akci/reakci na přání tanečníků.
Má zkušenosti jak s malými klubovými parties, tak i s velkými stageami.
Gaby sety jsou krásnými cestami psychedelickým vesmírem, v noci či ráno, nebo kdykoliv je to potřeba. A potřeba to je:-)

*HISTORIE* - *DJANE GABY *
Hudební dráha této djky začala přibližně před 11lety, když jí bylo 19.
Trance byl od začátku žánrem, jenž Gaby fascinoval nejvíce.
Po několika vystoupeních ve Slovinsku, kde tento styl je mnohem více rozšířenější nežli u nás, se otevřely dveře i do dalších sousedních zemí.
Po pár letech brouzdání různými druhy trancu přišel první kontakt s psytrancem. Byl to úplně jiný pocit a vědomí. Tady pro ní tato nová cesta začala.
Společně s tím se zrodil nápad založit vlastní crew a šířit mezi lidmi tento druh trancu.
Po uspořádání několika parties v rodné zemi, byla Gabynou crew World Of Trance vytvořena rozhlasová show stejného jména. Pořad byl vysílán jednou měsíčně na místní stanici v Lublaňi.
Momentálně je její tvořivou základnou Vídeň, kde se jednou do měsíce odehrává gathering Chillospheric Room.

*Několik vystoupení z minulosti*
Thajsko (KOH PHAN GAN, KRABI), Portugalsko(BOOM 2004), Nizozemsko (AMSTERDAM),Švýcarsko (ZÜRICH ETC.), Rakousko (SONNENKLANG, 1-3,VIENNA,...), Německo (FUSION 2005, HAMBURG, BREMEN, KEMPTEN), Itálie (TRIESTE), Maďarsko(OZORA 2005,BUDAPEST), Makedonie (SKOPJE), Bosna(MOSTAR), Srbsko (BELGRADE), Chorvatsko (ZAGREB, PULA, SPLIT ETC.) a po celém Slovinsku.

Gaby styl je jako duha, od groovy melodií přes psy noční lety po ranní krásy.

ROZHOVOR

1) Začínala si hrát v roce 1994-přes jaké styly jsi se dostala ke goatrancu a kdy bylo vůbec poprvé tvé setkání s elektronickou hudbou jako takovou...? Tvůj první kontakt s Goa trancem?

Jako djka jsem začala hned s elektronickou hudbou (vinyl). Nejprve jsem hrála acid trance, poté spacy techno a následně trance (Paul Van Dyk, CJBolland, Orbital...) a po několika letech...přesněji v období let 1998/99 jsem byla infikována psytrancem...Stalo se to na velkém psytrancovém festivalu v Německu...Bylo to skutečně úžasné...V tom momentě jsem pochopila...Toto bylo hlubší a dotklo se mě to víc nežli jakýkoliv jiný styl předtím. Mělo to hlubší smysl.

2) Ty jsi byla ta, která šířila mezi lidi Goa trance ve tvém rodném Slovinsku?

Ve větším měřítku vlastně ano. Předemnou tam ještě fungovala menší skupinka undergroundových freaků...ale nepodařilo se jim prorazit...Potom jsem začala s kamarádem pořádat oficiální parties v Lublaňi a na dalších místech ve Slovinsku pod organizací World Of Trance a po jednom roce jsem spustila první rozhlasovou show World Of Trance, jež byla vysílána každý týden... Psy trancové semínko ve Slovinsku vyklíčilo a nabývalo na síle...

3) Můžeš nám přiblížit vaší slovinskou psy scénu? Zajímá nás konkrétně jaké crew pořádají parties... Kolik Parties za měsíc přibližně proběhne...Jaké djs by si nám doporučila..Funguje nějaký slovinský psytrance portál...Jak to máte s pořádáním open air parties ze strany úřadů a policie?

Slovinská scéna je rozdělena na organizace. První z nich je AUDIODEVLISH...Která je spíš undergroundová...Zaměřují se víc na tvrdý, noční devilish-ďábelský dark Goa trance a pořádá jednou až dvakrát do měsíce ve dvou klubech menší akce pro 300lidí. Další je SPIRIT OF GOA a ta je otevřená více Goa stylům. Organizuje hlavně open airy po část teplé sezóny pro větší či menší počet lidí. Ještě zmíním nějaká djská jména Navee (Audiodevlish,Violet of perception), Zvuk(Audiodevlish), Tommy Wonder(Spirit of Goa), Damc (Bývalý druhý člen WOT)...A můj nejoblíbenější...Nejvřelejší hudba ze všech:-)
S policií nejsou problémy pokuď máte všechna povolení od měst, míst, klubů a oblastí...Jinak je to samozřejmě nelegální. Měli by jste tedy celkem určitě potíže;-). Ohledně slovinského online portálu...Na jednom se pracuje (možná že je už teď hotový, zkuste www.psytrance.si)

4) Můžeš nám představit tvé party Chillospheric room...

Chillospheric room je můj vlastní projekt, který pořádám pravidelně každé poslední úterý v měsíci. Sama ho organizuji, dělám dekorace a hraji sety,
jenž trvají celou noc...je to spíš něco jako chill&dance po práci. Měl by to být prostor pro střetávání a vzájemné obohacování...Ne jenom obyčejná party. Tato party vám dává pocit obyváku u vás doma, kde můžete jíst doma udělané indické
jídlo v nádherné zdobené atmosféře, a nebo si udělat v oddělené místnosti malý "tanečně-létající" pokoj. Chillospheric room je party, na které hraji
ucelený příběh - od počátečního chill ambientu až ke groovy psy melodiím. Trvá to od 19ti do 4. A já to tam miluji:)..buďte vítáni.

5) Slyšel jsem tě na festivalu OZORA 2005 a WOW nejlépe jsem si na tomto festivalu zatančil na tvůj morning set. Velice groovy a melodické. Morning trance je právě ten styl který preferuješ?

Ano, Ozora byl skutečně vyjímečný festival s úchvatným přírodním prostředím. Opravdu moc ráda hraji morning sety...a to proto, abych lidem přinesla krásu a nechala je pocítit ženskou energii jako vyvážení k temné, tvrdé noční hudbě, která je často energií mužskou...Ale..Já prostě zbožňuji hudbu...Takže mojí specialitou je také hraní přes celou noc (5-8hodin a víc...) kdy můžu vyprávět příběhy a přinést lidem celé barevné spektrum psy od groovy, přes dynamický mystický noční psy až po ranní krásy...Ale...Kdykoliv hraji, je jisté, že mne neuslyšíte hrát chladně nebo příliš tvrdě...Jestli ano, tak je to jenom větší ženská síla...Dalo by se říct:-)

6) Hraješ pod nějakou crew, labelem nebo si nezávislá?

Jsem vlastně nezávislá...Je to proto, abych měla větší svobodu a hrála tam kde chci já (protože nezřídka bývají v kontraktech pravidla, jež vás nutí ke krokům, o kterých rozhodl někdo jiný)...Ale jinak spolupracuji s Ajuca productions (anglická distribuce) a s Mandala records (francouzský label).

7) Co říkáš na různé styly psytrance, jako je dark, progressive, full-on?

No, co si myslím...Myslím, že je dobře mít různé styly...Protože to přináší víc zajímavostí na parties a povoluje to posluchačům-tanečníkům vyjádřit všechny ty různorodé emoce, které pociťují...Nezáleží na tom, jestli je to tvrdá nebo jemná hudba...Ale taky si myslím, že někteří umělci-labely skutečně produkují příliš mnoho válečné hudby...Která má skutečně zvláštní účinky na váš stav...Můžete to pozorovat na parties, kde se někteří lidé na drogách (jak na kterých) stávají opravdu agresivní...A to je pro mne nekonstruktivní vliv...Tóny jsou vlny energie a mají extrémní sílu...Lidé by měli z parties odcházet šťastní...Naplněni a né zníčeni...To je můj názor...Protože jinak to celé nemá mnoho společného s uměním...S hudbou.

8) Jak vidíš současný globální stav psy trance?

Myslím, že poslední tři roky to jde skutečně nahoru...Téměř by se mohlo zdát, že průmyslovým směrem. Můžete to vidět na tom, kolik parties probíhá...Kolik djs je aktivních, a stále přibývají nový...Dalo by se říct, že se to stává komercí...Mnoho lidí v tomhle průmyslu teď vidí peníze...Ale já si myslím, že lidi začne nudit chodit všude...Což určitě brzy ani nebude možné...A začnou cítit rozdíly v hudbě...V umělcích...Organizátorech...Parties...A začnou opravdu vnímat...Co je kvalitní a dělané s láskou...A co dělají peníze a průmysl. Protože vždy je možné cítit, kdo to dělá s láskou (nezáleží na tom, jestli je to dj nebo organizátor...).

9) Hrála jsi na spousty místech planety - kde jsi se cítila nejlépe?

Kde všude jsem byla můžete vidět v mé biografii, no a líbilo se mi všude... Určitě však nezapomenu na BOOM 2004 (kolem 30000 úžasných lidí).

10) Prozraď tvé plány do budoucna a i to kde budeš hrát v roce 2006?

Mé plány do budoucna jsou určitě tyto - sdílet pořád víc a víc štěstí a lásky prostřednictvím mých setů s lidmi po celém světě a udělat je znovu naplněnými a šťastnými:). Teď v únoru hraji opět v Hamburku a na nějakých větších akcích ve Vídni, a v březnu mám nějaká vystoupení v Mexiku. Léto je samozřejmě časem úžasných festivalů: Sonnenklang 4 v Rakousku, Ozora 2,Švýcarsko...A mnoho dalších...Měj te oči otevřené! See you on the dance floors!!!

11) Tvá současná top 10...

RUMBLE PACK-Time 4 Balantine(unrel.)
LUCID SOUND -The man who turned on America(unre.)
OVNIMOON-Hi Nrg (Synergetic re.)
LIQUID SPACE - Schwarzlichgewitter(unrel.)
HYDROGEN- Follow you
FUNKY DRAGON (Album(synergetic)
XIBALBA(all of them)
ANDROMEDA(The Remixes+SENSATIONS)
SENSUM-Solar Sound
KLOPFGEISTER-Album

Děkuju za rozhovor:-)
Taky děkuji za interview.
Love&Light ***DJane Gaby

sonnenklang2006
SpiritBase Festival 2006
Boom2006
Official slovenian psyportal

ENGLISH VERSION

Here is an artist profile and interview with Djane Gaby. The questions are answered by 30 year-old Gaby Golič aka Djane Gaby, who comes from Slovenia. First, her profile..

*DJANE GABY*
...IS AN UPRISING FEMALE ARTIST IN THE EUROPEAN TRANCE-SCENE.
HER HOME IS IN SLOVENIA, HER HOMEBASE IN AUSTRIA, THE MIDDLE OF EUROPE IS A GOOD STARTPOINT FOR HER PSYCHEDELIC JOURNEYS.
DJANE GABY´S STYLE IS A VERY WARM, SPRITUAL, SENSITIVE KIND OF PSYCHEDELIC TRANCE COMBINED WITH A SUPERB QUALITY OF MIXING, ALWAYS WITH THE
CONSCIOUSNESS TO BE PRPERARED FOR AN INTERACTIVE AND SPONTANOUS ACTION/REACTION FOR THE DANCERS WISHES.
SHE IS EXPERIENCED IN SMALL CLUB PARTIES AS WELL AS ON BIG STAGES.
HER SETS ARE REALLY NICE JOURNEYS IN THE PSYCHEDLIC SPACE, IN THE NIGHT OR IN THE MORNING OR WHENEVER IT´S NEEDED. AND IT´S NEEDED.

*HISTORY* - *DJANE GABY *
THE MUSICAL JOURNEY BEGAN ABOUT 11 YEARS AGO AT THE AGE OF 19. AT FIRST THE TRANCE GENRE WAS THE MOST FASCINATING STYLE OF THE WHOLE ELECTRONIC
MUSIC. SLOWLY -AFTER SOME GIGS IN SLOVENIA- THE NEIGHBOURING COUNTRIES ALSO OPENED THEIR DOORS.
AFTER A FEW YEARS BROWSING THROUGH DIFFERENT KINDS OF TRANCE MUSIC, MYFIRST CONTACT WITH PSYCHEDELIC MUSIC CAME UP. A TOTALLY DIFFERENT FEELING & CONSCIOUSNESS. AND A NEW JOURNEY BEGAN. AND THE IDEA WAS BORN TO MAKE MY OWN ORGANISATION AND EXPAND WITH THE PEOPLE THIS FURTHER VIBE OF TRANCE.
AFTER ORGANISING SOME PARTIES IN SLOVENIA, THE SAME-NAMED PSYTRANCE RADIO SHOW WAS BUILT UP AND PRESENTED ONCE A MONTH ON A LOCAL RADIO STATION IN
LJUBLJAN. MY CONTEMPORARY HOMEBASE OF CREATIVITY IS VIENNA, WHERE THE GATHERING CHILLOSPHERIC ROOM IS HAPPENING MONTHLY".

*SOME PAST GIGS*
THAILAND (KOH PHAN GAN, KRABI), PORTUGAL(BOOM 2004), NETHERLANDS (AMSTERDAM), SWITZERLAND (ZÜRICH ETC.), AUSTRIA (SONNENKLANG, 1-3,VIENNA,...), GERMANY (FUSION 2005, HAMBURG, BREMEN, KEMPTEN), ITALY
(TRIESTE), HUNGARY(OZORA 2005,BUDAPEST), MACEDONIA (SKOPJE), BOSNIA(MOSTAR), SERBIA (BELGRADE), CROATIA (ZAGREB, PULA, SPLIT ETC.) AND ALL OVER SLOVENIA.

MY STYLE IS LIKE THE RAINBOW, FROM GROOVY TUNES TO PSY-NIGHT-FLIGHTS TO
MORNING PSY BEAUTIES. I WANNA MAKE THE PEOPLE SMILE AND TO BE HAPPY.

INTERVIEW

1) You started to play in 1994. What music styles have led you to goa trance? When was your first encounter with electronic music as such and
what can you tell us about your first contact with Goa Trance?

I started Djing at once with electronic music(vinyl).The styles where from begin with acid trance,than spacy techno to trance(like Paul Van
Dyk,CJBolland,Orbital,..)and after some years ....about 1998/99 i was infected with psytrance...after a big german psytrance festival....it was really amazing...and i knew..this was deeper and touched me more than all styles before.There was a deeper meaning behind it.

2) Was it you who started to spread Goa Trance among people in Slovenia?

Actually in a bigger way-yes.Before me there was a smaller gropu of underground freaks...but didn´t really break through.Than i strted with a friend to making our first offical paytrance partys in Ljubljana and some other places in Slovenia under our organisation WORLD OF TRANCE.And after 1 year i strated with the first psytrance radio show WORLD OF TRANCE each week....and the psytrance seed started to grow in Slovenia and get more and more popular.

3) Could you please describe psytrance scene in Slovenia a bit? We are interested particularly in crews which organize the parties. What is the approximate number of parties taking place per month? Which djs would you recommend us? Is there any Slovenian psytrance portal? How is it with organizing open air parties? Do you have problems with police or other authorities?

And now the scene is spread on the organisations.The first one is AUDIODEVLISH...which is more intersted in the underground...so they are more into hard night(devlish)dark goatrance and making once or twice in a month in 2 clubs smaller(for 300people)partys.And the other is SPIRIT OF GOA and is more open for all goa styles.They make mosly in the warm sezone open airs for smaller and bigger crowds.To mention same psytrance djs:Naveen(Audiodevlish,Violet of perception),Zvuk(Audiodevlish),Tommy Wonder(Spirit of Goa),Damc(Ex second part of World of Trance....and my favorite ...the warmest music of all;)).With the police is not such a problem if you have all allowed papers of the town,places,clubs,areas....otherwise it´s of course ilegal...and so you will have for sure problems;) .About a slovenian online portal...they are making one(maybe finished now?-check).www.psytrance.si

4) Could you please tell us something about your party Chillospheric Room...?

Chillospheric room is my own project which i make regulary each last tuesday in the month.I organise it,make decorations and have all night long dj sets.
It´smore for after working chill&dance.Like a platform for meeting and exchanging... not just a normal party.Giving the feeling of a living room at home,where you can eat some homemade indian food in beautiful decorated atmosphere or have in a separate room a little dancing flying room....
wher i play a whole story from the begin chill.ambient to groovy psy unes.Itgoes from
19h-4h.And i LOVE it:) Welcome.

5) I heard you play at Ozora 2005 and WOW festivals and I enjoyed your morning set in particular. Really groovy and melodic. Is morning trance the style you prefer?

Yes..Ozora was a really special festival with amazing nature place.Actually i really love to play morning sets...to bring some beauty to the people and let them feel the female energy as the balance to the dark hard night music(often man energy).BUT...i addore music...so my specialities are also playing all night(5-8hours or more) where i can tell stories and bring into a whole colourful spectrum of psytrance FROM GROOVY TO DRIVING MYSTIC NIGHT PSY TO MORNING BEAUTIES.But...for sure when ebver i play you will never heard me playing cold or to hard...if than more female power...you could say;)

6) Do you perform as a member of some crew or label, or you are Independent?

Actually i am independed...so that i really have my freedom and play there where i like(cause often they have in contracts rules where you are forced
into steps they decided).But otherwise i am also in cooparation with Ajuca productions(english distribution) and Mandala records (French label).

7) What do you think of various psytrance styles such as Dark, Progressive or Full-on...?

Well...what do i think...i think it´s always good to have differnt styles...cause it brings more interes in the partys and let the listener-dancer express ALL different emotions which he/she have....no
matter if it´s hard or soft.BUT i think that some artists-labels are really having (for me)too much war music...which have really strange influences of your state ....and you can observe on partys have people get on drugs (how ever on which)really agressive...and this is for me than non constructive influence.Tunes are energy waves and have extremly power...so. The people should go home after partys happy ...filled up...and not destroyed.This is my oppinion....cause than it hasn´t much to do anymore
with art..,music.

8) How do you feel about the situation in psytrance in general?

I think it went the last 3 years really really up....that we could almost say into a industrial direction.You can see how many partys are going
on...how many djs are active and it´s getting more and more.Almost a bit comercial....a lot of people see now money in this industry.BUT i think...people will get bored to go everywhere...what will be for sure not possible anymore...and they will start to feel the differences in the music...artist....organiser..partys...and feel..what is quality and made with love...and what is money making and just industry.Cause you will always feel who is doing it with love(no matter if DJ,organiser,..).

9) You have performed at plenty of places round the globe-where did you lik it most?

Where I played all over you can see at the top biography...and i liked it everywhere..but for sure i will never forget BOOM 2004 in Portugal (about
30.000 beautiful people).

10) What are your plans for future? Where are you going to perform in 2006?

My future plans are for sure...sharing more and more happiness&love through my sets to all over the world and make them feel full and harmonical again:) :Now in februar i play in Hamburg again and at some
bigger partys in Vienna and in March i have soem gigs in Mexico.Summer time is for sure time for some great festival gigs(Sonnenklang 4 in Austria) ,Ozora 2(?) , in Switzerland...and and...keep your eyes open! See you on the dance floors!!!

11) Your current Top 10...

RUMBLE PACK-Time 4 Balantine(unrel.)
LUCID SOUND -The man who turned on America(unre.)
OVNIMOON-Hi Nrg (Synergetic re.)
LIQUID SPACE - Schwarzlichgewitter(unrel.)
HYDROGEN- Follow you
FUNKY DRAGON (Album(synergetic)
XIBALBA(all of them)
ANDROMEDA(The Remixes+SENSATIONS)
SENSUM-Solar Sound
KLOPFGEISTER-Album

Thank you very much for your time:-)

Thanx for the interview too.
Love&Light ***DJane Gaby

sonnenklang2006
SpiritBase Festival 2006
Boom2006
Official slovenian psyportal

15.02.2006 | Ondrej Psyla | magazín