jdi na obsah

DJ Yaniv rozhovor a set

Yaniv stojí za hudební distribucí Cosmofilia, vlastní label Hadshot Heheiser a v neposlední řadě je to také dj. Label Hadshot se v poslední době ubírá novou progresivní cestou a směřuje čím dál více k housovému elektro zvuku. Pojdme se tedy zeptat Yaniva co ho k tomu vede.

Ahoj, tak nejprve nám řekni něco o sobě. Kolik ti je let, co právě děláš, jak se cítíš a co tvoje práce.

Jmenuji si Yaniv, je mi 32 let a právě před šesti minutama jsem dokouřil poslední cigaretu. Cítím se skvěle. Mám přesně to co jsem chtěl. Tedy ne úplně, ale skoro :)
Tak za prvé: Miluji svou práci. Byl to můj sen, který se mi právě naplňuje.
Za druhé: Nejsem bohatý, ale přežívám.
Za třetí: Nemám holku a jsem svobodný. I když vlastně nevím, jestli je to dobře nebo špatně.

Pod logem cosmofilie je pěkný dovětek: "when underground becomes priority" . Řekni nám jak je to finančně hodnocená práce. Klasická distribuce to v poslední době asi nemá jednoduché. Také nám pověz, jak je to s distribucí přes internet.

Víš, ve všem jsou zvraty, stejně je to i s distribucí. Jednou si nahoře jednou dole. Kdybych se rozhodoval pro práci jen podle toho kolik vydělám asi bych si vybral něco jiného. Byl by to podnik, který není spojen s hudbou a kulturou :)
Investuji do své práce mnoho úsilí a času a místo tučných honorářů jsem z toho občas na prášky... Myslím, že spoustě lidem, kteří nakupují přes internet cedéčka a desky nikdy nedošlo, že velká část těchto věcí projde rukama cosmofilie. Fakt, že jsme neměli nikdy vlastní internetový obchod neznamená, že nespolupracujeme s internetovými obchody. Nicméně teď již máme vlastní obchod na www.cosmophilia.com , zvu vás k jeho prohlídce a doufám, že tam utratíte spoustu peněz;)
Rovněž jsou na internetu katalogy našich dvorních labelů, kde je možno za peníze stahovat nahrávky. Jsou na celosvětově zajetých webech jako OD2, Itunes, Rhapsody nebo Track it Down či Audio Jelly.

Tvůj label Hadhot Heheizar a distribuce Cosmophilia pomalu ale jistě sklouzává z psytrancu k progressive a elektru. Čím to je? Je to otázka vkusu nebo se to lépe prodává?

Tak zaprvé se zmíním o Cosmophilii. Nikdy jsme nesklouzávali k progressive, protože Cosmophilia je posledních 5 let stáj pro jakýkoli trancově orientovaný label. Je pravda že již nemáme tolik fullon labelů jako dřív, ale to je jen proto, že je více distributorů orientovaných na fullon. Prodáváme každý release o kterém si myslíme je dobrej a tudíž, že se bude dobře prodávat a je mi jedno o jaký styl jde. Podáváme psytrance, progressive, house, electro, techhouse, chill-out, tribal a další styly. Prodáváme je proto, že si to někdo koupí.
Prakticky jsme vybudovali velice silnou distribuční sít´ a jsme rádi, že máme různé druhy klientů. Přeměna v distribuci, kde budete moci nalézt muziku celého spektra taneční hudby je jedině krok vpřed.

Nyní o labelu Hadshot. Každý kdo má více než pět věcí od Hadshotu určitě pozná, že se label nedrží pouze jednoho stylu. Nyní se ubírá k progressive, housu a elektru. Hadshot je odraz toho co pravě hraji na akcích a jakým směrem se ubírá můj hudební vkus. Je to dobrá cesta jak být přímo u zdroje hudby kterou mám rád. Asi by byla nejlepší marketingová strategie Hadshot úplně zrušit a začít s novou značkou, která nemá psytrancovou historii, ale neudělal jsem to, protože to pro mě není žádná výzva, miluji totiž Hadshot jako takový. Je to něco jako moje dítě a nikdy bych ho nemohl nechat zaniknout..

A ted něco o Yanivovy jako Djovi. Asi mnoho z Vás ví, že jsem byl zarytý psy-freak posledních skoro 10 let, ale mezi lety 2001 až 2003 jsem z toho začal být trochu zpruzelej. Psytrance už mě nebaví jako dřív a žádnej track mě nedostává. Všechno začalo být na jedno brdo. Samozřejmě mě tehdy přestalo bavit hrát jako psytrance DJ. Dostal jsem se do stádia, kdy jsem se musel rozhodnout. Buďto si namlouvat, že mě to baví a dál hrát po světě jako psytrance dj, nebo přestat hrát psytrance a začít znovu od začátku.
Musím zdůraznit, že to nebylo lehké rozhodnutí a zprvu jsem se nerozhodl úplně nejlépe. Zvolil jsem kompromis, ale zanedlouho mě začalo štvát hrát elektro/progressive věci mezi Astrixem a podobnejma fullon odrhovačkama. Uvědomil jsem si, lidi kteří na takovou akci přišli tam jsou hlavně kvůli psytrancu a já nejsem jejich tatínek abych jim tu hudbu nějak vymlouval nebo kazil. Musel jsem tedy začít znovu a dostat se na scénu kde se hraje hudba, kterou jsem chtěl hrát i já. Nastalo pro mě těžké období, kdy jsem si neměl kde vrznout. Musel jsem změnit Hadshot logo, natočít promomixy a získat kontakty na lidi z jiných hudebních scén. Trvalo to dlouho, ale za poslední rok je to mnohem lepší. Jako djovi se mi daří dobře a hlavně dělám to, co mě baví.

Bude tedy Hadshot pokračovat ve vydávání moderní elektronické hudby dle yanivova momentálního vkusu?
Opravdu mě baví dělat kompilace jako Chosen nebo Floor Filler, protože prostě vezmu svých 10 nejoblíbenějších tracků a licencuji je pro svojí kompilaci. Je to přínos pro lidi kteří hrají z CD, protože tyto věci jsou většinou vydané pouze na vinylech či whitelabelech. Kompilace jsou tedy plné hitovek a dobře se prodávají. Samozřejmě ale vydáváme i vinylech. Přpravujeme v příštím měsíci třeba desku Visual and Canedy. Moje heslo zní: vydávat moderní našláplou elektronickou hudbu, které se nekladnou žádné hranice.
Yanivuv dj set z krelmova pořadu na internetovem radiu Eccentricbeats je ke stažení zde
http://www.cosmofilia.com thnx to mushroom mag

11.04.2005 | schwa | magazín