jdi na obsah

Na kus řeči s Booyone soundsystem

Pro tento rok jsme si pro Vás připravili seriál rozhovorů a informací o českých psytrancových Crews. Zkusíme si dát takové trochu obsáhlejší informační kolečko, protože to jsou právě ti lidé, kteří se asi svým největším dílem a snahou podílejí na rozvoji psytrancové scény u nás v CZ. Jako první jsme si vzali na paškál známou českou grupu, v Brně operující pod názvem Booyone Soundsystem.

Booyone Soundsystem
aktivní od: 03/2003
web: http://booyone.nasiti.cz
kontakt: booyone@nasiti.cz
působiště: Brno, Česká republika

Kdo žije v okolí Brna, nemohl se neseznámit s partou kluků, známí na CZ scéně jako Bujóni. Tu představuje především trojice kluků Jiřího (Tuřín), Marka (Marasan) a Mirka (Orange), jak uvedli, se znají již od nepaměti. Booyone se zrodil v jejich hlavách někdy kolem roku 2002, při stavění hradeb z hifi bedýnek nalezených doma a jejich neudržitelné změti kabelů. Nejdříve, jak mi říkal Marek, chtěli kluci dvě pořádné bedny a zesilovač. Repráky za necelý týden postavili, 7. 3. 2002 odzkoušeli a už o den později tlačili na jejich oficiálně první akci v brněnském TeePee, kde si zahráli především na Slovensku známé uskupení Cosmic Dance a neméně známý, především hlavní webmaster psyverse.sk - Dj Karry.

Od té doby se v TeePee snažili pořádat téměř pravidelné akce s názvem "Psyoux", na kterých byla možnost si poslechnout hosty v podání, v té době známějších českých interpretů jako jsou Quokka Tribe, Gappeq, Schwa, Trancedelic Family a v neposlední řadě ukázat i práci předních českých dekoratérů Cybertronix.

Primárně se orientují na psytrancové akce, nicméně se záhy začali z provozních důvodů podílet se i na spolupráci s Brněnskou dNb/jungle scénou a zvučili několik těchto akcí, mezi něž patří asi známější outdoorovka v Radosticích (28. 6. 2003) a Hájenka Open 27. 8. 2004.

Díky nepřízni radnice se bohužel nepodařilo dotáhnout do konce uspořádání psy-open-airu u Holubic v létě 2003. Větší open-air "Slafkof" nakonec realizoval Booyone ve spolupráci s Vje 2.7.2004. Dvě velké scény - psy (Quokka Tribe, ...) a jungle (Sayko, X.Morph, Lazzna, ...), doplněné chilloutem Simbiotic a vydařenou letní atmosférou s úplňkem.

V současné době se snaží relativně úspěšně krmit Brněnskou psy-scénu organizováním party "Synteza" v klubu Perpetuum, kam tradičně zvou českou psytrancovou špičku. Kdo ještě neměl možnost tuto grupu poznat, není nejmenší problém navštívit i několik jiných, ne-méně známé akce v klubu U Sucháče, v Černota music klubu, hrávají v boskovických Sklepech, nebo břeclavském Blocku.

Mezi tzv. rezidenty jejich akcí, díky navázání bližší spolupráce, patří především DJ Triptamine, DDJ a boskovickýŠáša. K tomu, aby akce měla alespoň nějakou výzdobu, pomáhající tvůrci dekorací Ven, Fana, Semo Tamo, Pooletz a další příznivci jako Amanita, Psysbee nebo Kyle.

Do budoucna si vzali "Bujóni” předsevzetí v pokračování rozběhnutého trendu pořádání těch nejvymazlenějších akcí v okolí Brněnska. Stále hledají prostory a další místa na jejich parties, ať už se jedná o kluby, nebo přírodní exteriéry.

V současné době též nabízejí seberealizaci nadšencům, kteří něco umí, ale sami podobné možnosti nemají.

Na kus řeči s Marasanem...

Kdykoliv se setkám s nějakým zapálencem pro Psytrance, položím mu podobnou otázku - jak jste se vy, jako grupa k němu dostali?

K elektronice jsem se dostal přes párty, na které jsem začal chodit - HradHouse, třebíčský open air, projekty jako Liquid Harmony, Bullerbyne, Tribal Drift. Postupně jsem muzikou infikoval pár kamaradů - i zbytek Booyone. Někdy kolem roku 1998 se k nám dostaly psytrancové a acidtrancové mp3, konkrétně Indoor, Cosmosis, Astral Projection, Hallucinogen a další, tím to vlastně celý začalo...

Dobře, ale proč zrovna Psytrance?

Proč psytrance? Dostal mě track Total Eclipse : 1002nd Night, takže jsem si poslechl i další a začal se o scénu víc zajímat - akce ve Fan Favoritu a pak hodně Srnka open-air. Kamarádi to měli podobně, jen začali se Son Kite @ Back Beyond Rotation.

Pomalu se dostaváme k brněnské scéně - jaký byl vlastně její vývoj před a po vašem zapojení se do ní?

Co já vím, tak akce se dělaly v klubu THC a ve Fan Favoritu. THC ale nedlouho na to zavřeli (pravděpodobně úřady) a akce na Favale řídly, až skončily úplně. Lidi, kteří v té době byli zapojení do scény, například Tuleň, Jagosh, Vreš, asi dál dělali to svoje, ale celá scéna v Brně postupně uhasínala. Pak byl otevřen klub Perpetuum (podzim roku 2001). V Perpetuu jsme udělali pár psytrancovek a líbilo se nám to.

Co bylo tím hlavním impulsem pro nápad začít se podílet taky svou činností na české psy-scéně?

Prvotní impuls pro pořádání vlastních akcí vyplynul ze zájmu pořádat pro kamarády víkendy s muzikou, ale na lepší akce jsme chteli lepší aparaturu. S tím už jsme si pak automaticky spojili možnost dělat akce pro širší veřejnost a znovu tak rozjet v Brně v té době pro mne mrtvou psytrancovou scénu.

Dělí se nebo dělila se v Brně psytrancová scéna na tu mainstreamovou a tu stále, ještě undergroundovou podomácku? Proč Váš směr byl právě jít vstříc širšímu okolí?

Neřekl bych, že v Brně jsou 2 psytrancové scény. Původní underground skončil zavřením THC a zbyly jen soukromé akcičky. Pak začalo Perpetuum, v něm my a postupně další naše akce v jiných klubech. V současnosti dělá psytrance jeste Jagoš (DDJ), Tuleň v Černota klubu a pokračují i naše malé soukromé akce.

Ten hlavní směr byl daný především zájmem o psysko. To, že v Brně nikdo akce nedělal a že v Perpetuu nemůže být psytrance příliš často, protože je prodělečný. Museli jsme do toho jít na vlastní triko - najít další prostory, do nich dotáhnout komplet výbavu a rozjet párty. Teď mám na mysli třeba Brněnské Teepee.

Nechodilo nám tam moc lidí, navíc, co se návštěvnosti týče , bylo to strašně nepředvídatelné. Navíc toho freaci moc nevypijou a jsou hodně citliví na výši vstupného. Při srovnání s Junglem a Technem je to prostě jiná liga.

Jiná liga? ...nezdá se mi, ze by psyfreak byl nějak skbrlík na peníze, o čemž svědčí cena vstupného na klasické akce v Praze nebo Ostravě. Odkud se tedy rekrutovali ti Brněnští?

Hodně lidí, kteří chodívali na akce, byli vesměs naši známí se svými kamarády. Ostatních bylo asi tak stejné množství, různě se střídali, někteří vytrvali a přivedli svoje kamarády.

Co se týče rekrutace - asi to byli lidi, kteří psysko slyšeli, ať už doma, nebo třeba na akcích s více stages, viz zmiňovaná Srnka. Určitě i návštěvníci THC a Fan Favoritu. Další byli a jsou normální klubeři, kteří chtějí zkusit i něco jiného, nebo zrovna nemají nic lepšího na práci ;-)

Ti všichni mají problémy s financováním si pití na akci a placením vstupného? ;)

Nevím, jestli s tím mají problém, ale velký tržby psytrancovky, svého času negenerovaly. V současné době je to snad už lepší. Ale pokud chceme dělat větší akci, jako třeba Slafkof open air, tak se raději připojíme k Junglu.

Tím chci navázat - bydlel jsi v Brně, v poslední době ale pracuješ v Praze, takže jsi měl možnost poznat organizaci a podhoubí pražské scény - v čem se liší? ....jaký je teď vlastně tvůj vztah k brněnské scéně a nakolik ji ovlivnil tvůj odchod?

V Praze je zapojeno daleko víc lidi - jak návštěvníků, tak pořadatelů. Mohou si dovolit dělat dražší akce - například si pozvat zahraničního hosta. Mají mezi sebou spoustu techniky a dalšího vybavení. Nakonec skončí akce na nule, nebo s řádově stejnou ztrátou jako u nás. Pokud bychom si do Brna přivezli dražší hvězdu a udělali velkou akci, tak výsledek bude daleko nejistější. Nemyslím si, že bych měl na scénu v Brně takový vliv, ze by můj odchod znamenal něco většího. Jezdím do Brna pořád dost často.

A vliv na chod grupy?...zaznamenal jsi nějaké rozdíly mezi organizátory v Praze a v Brně?

V poslední době jsme byli z akcí už dost unavení, tak jsme si stejně dali malou pauzu, ale v únoru se to zase rozjíždí - děláme 2 akce - takže se moc věcí asi nezměnilo a pořádáme dál. Rozdíly mezi organizátory? V Praze jsou asi víc zapálení, pečlivější.

Smysl pořádání akcí vidíš v čem?

Dělání akcí nás pořád ještě baví, potkáme se na nich s kamarády. Pokud přijdou i další lidi, je atmosféra ještě lepší a tak to má být. Je to prostě dobrá zábava.

Ty sám, jakožto návštěvník akce hodnotíš podle jakých měřítek…?

Metriky na hodnocení akce stanovené nemám. Když jdu na akci, chci se bavit. Nechci poslouchat špatnou muziku, nebo se něčím vyloženě stresovat. Když děláme akci my a přijde na ní dost lidí, kteří se baví, obejde se bez kiksu, tak je to pro mě taky dobrá akce.

Ano, pro mě taky, ale těch mnoho lidí na ty akce zatím stále ještě moc nechodí - čím je podle tebe způsobeno to, že psytrance není zas až tak masově rozšířený styl?

Myslím, že lidem se ta muzika tak nelíbí a nikdo ji taky nikam násilím netlačí. Pokud by to mělo skončit jako s komerčním technem, tak je dobře, že je scéna malá. Ale podoba junglové scény mi přijde poměrně sympatická, sám ji mám rád.

Psytrancové akce jsou pro mne mnohem příjemnější, jsou barevné. Od toho se odráží menší počet lidí, kteří se znají a ve výsledku u nás tvoří komorní atmosféru = dobrá nálada a sounáležitost. V Rusku, nebo Izraeli je to stejná masovka jako tady jiné žánry.

Čím ti psytrance vlastně imponuje?

Líbí se mi prostě ta hudba, člověk musí hledat, ale dá se najít dost dobrých věcí.

Na závěr rozhovoru si neodpustím - jaký máte cíl? :)

Dokud se nám bude chtít, tak prostě sem tam uděláme nějakou párty a budeme se snažit, aby za něco stála :)

Super, díky za pokec… :)

| fórum |

08.02.2005 | eskadr | magazín